CannabiGold
Kategorie

Kosmetyki ekologiczne, kosmetyki naturalne, a konwencjonalne?

Kosmetyki ekologiczne a konwencjonalne?

Temat ten podzieliłam na dwie części. W pierwszej opisałam po krótce różnice pomiędzy kosmetykami ekologicznymi, a konwencjonalnymi. W kolejnym artykule pt. Certyfikaty eko i jednostki certyfikujące opisałam zasady i wymogi stawiane przez instytucje certyfikujące, jak się one nazywają i jakimi oznaczeniami się posługują.

     Kosmetyki ekologiczne z masłem shea

Jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi, ekologicznymi, a tymi klasycznymi, które najczęściej spotkamy na półkach sklepowych?

Podstawowa różnica to skład. Kosmetyki naturalne muszą mieć w składzie większość składników naturalnych - o tym, w jakiej konfiguracji, napisałam w artykule o certyfikatach ekologicznych. Kosmetyki konwencjonalne zawierają sztuczne składniki w większości, a tylko w niewielkim procencie składniki naturalne pochodzące na dodatek z tradycyjnych upraw zanieczyszczonych chemikaliami. A jakie są różnice w poszczególnych składnikach?

Kosmetyki ekologiczne w sklepie internetowym Biosna             Ekologiczne kosmetyki w zgodzie z naturą

Kosmetyki ekologiczne i oleje

W kosmetykach naturalnych w składzie są oleje roślinne, pozyskiwane najczęściej z roślin pochodzących z upraw ekologicznych lub z kontrolowanych pod względem ekologicznym dzikich upraw. Są tłoczone na zimno i nierafinowane, co daje czysty surowiec o dużej wartości biologicznej, z dużą ilością cząsteczek budulcowych podobnych do tych występujących w ludzkiej skórze i łatwo przez nią przyswajanych.

W kosmetykach konwencjonalnych występują prawie wyłącznie syntetyczne oleje pochodzenia petrochemicznego, które pokrywają skórę pewnego rodzaju filmem, zaburzając przy tym jej funkcje, hamując wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Na dodatek nawet najlepsze składniki aktywne rozpuszczone w oleju pochodzenia petrochemicznego nie wnikają do skóry a pozostają tylko na jej powierzchni. Stosowane są przez przemysł kosmetyczny ze względu na niską cenę – są po prostu tanie i łatwo dostępne. Ciekawostką jest to, że prawie wszystkie olejki do ciała dla niemowląt to czysta parafina. W kosmetykach oleje i parafiny mineralne kryją się pod nazwą: Mineral Oil, Petrolatum, Paraffinum-Liquidum, Cera Microcristalline, Microcrystalline Wax, Ozokerit, Ceresi, Silikon, Parafin

Ekologiczne kosmetyki i emulgatory

Kosmetyki-ekologiczne-i-oleje  Kosmetyki-ekologiczne-i-emulgatory-bio

Emulgatory to składniki kosmetyków odpowiedzialne za łączenie olejów z wodą. W kosmetykach naturalnych i ekologicznych w roli emulgatorów występują emulgatory pochodzenia roślinnego. Natomiast w kosmetykach konwencjonalnych stosowane są z reguły dużo tańsze surowce syntetyczne zwane PEG (Polyethylene Glycol). Emulgatory zawierające PEG mogą powodować, że skóra staję się przepuszczalna dla ewentualnych substancji toksycznych z otoczenia.

Kosmetyki ekologiczne i substancje zapachowe

Kosmetyki-eko-i-substancje-zapachowe  Kosmetyki-eko-i-substancje-zapachowe-kielich

 

Substancje zapachowe są często przyczyną występowania reakcji alergicznej. Stosowane przez producentów kosmetyków konwencjonalnych substancje zapachowe występują w składzie zazwyczaj pod nazwą „fragrance” albo „perfum” i nie jest określony dokładniejszy ich skład. Nie wiemy czy to naturalne substancje zapachowe, czy syntetyczne. Złożone są nawet w niektórych przypadkach z 200 substancji chemicznych. Ze względu na fakt, że substancje zapachowe to jeden z głównych alergenów, to w jednym produkcie takich drażniących substancji chemicznych może być naprawdę dużo. I np. stosowane szeroko syntetyczne piżmo używane przy produkcji perfum, kremów do golenia, mydeł, czy innych kosmetyków podejrzewane jest, że może wywoływać nowotwory i zaburzać pracę układu dokrewnego.

Natomiast w kosmetykach organicznych zapachy uzyskiwane są dzięki stosowaniu wyłącznie naturalnych olejków eterycznych, które tylko w rzadkich przypadkach osób bardzo wrażliwych mogą prowadzić do uczuleń, czy reakcji alergicznych. W składzie INCI znajdziemy często w nawiasie dodatkowe określenie (essential oils).

Ekologiczne kosmetyki i konserwanty

Eko-kosmetyki-i-konserwanty

W kosmetykach konwencjonalnych najczęściej stosowane są konserwanty syntetyczne, uznawane oficjalnie za bezpieczne, jednakże wśród wielu naukowców budzą niepokój. Przypuszcza się, że mogą one być przyczyną występowania odczynów alergicznych skóry, stanów zapalnych skóry, a nawet oddziaływać na system hormonalny. Sprawdzany jest ich wpływ na występowanie chorób nowotworowych. Oto lista najczęściej stosowanych konserwantów syntetycznych: Methylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Methyldibromoglutaronitrile, Imidazolidinyl Urea, Diazolidinyl Urea, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Cetylpyridinium Chloride, Benzoic Acid, Chlorhexidine, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Triclosan, 2-Brom-2-Nitropropane-1,3Diol, Cetrimoniumbromide.

Firmy produkujące kosmetyki ekologiczne preferują naturalne metody konserwacji, które polegają na m.in. ścisłej selekcji czystych surowców, używaniu olejków eterycznych, witamin, niewielkich ilości czystego alkoholu roślinnego, utrzymywaniu odpowiedniego pH kosmetyku, produkcji i pakowaniu w specjalnych pomieszczeniach spełniających standardy farmaceutyczne.

Kosmetyki ekologiczne i substancje myjące

Kosmetyki ekologiczne i substancje myjące  Kosmetyki ekologiczne delikatne z natury

W kosmetykach konwencjonalnych, aby szampon czy żel się pienił i miał właściwości myjące, potrzebne są środki powierzchniowo czynne. Najczęściej rolę tę spełnia w tych kosmetykach typowy detergent syntetyczny, czyli produkt przemysłu petrochemicznego, tani i łatwy w pozyskaniu - Sodium Lauryl Sulfate. Należy jednak dodać, że poza cechą mycia i pienienia, powoduje wiele działań ubocznych, np. przesusza skórę, zaburza wydzielania sebum i potu oraz podrażnia skórę.

W kosmetykach naturalnych takiej substancji nie znajdziecie. Tutaj za mycie i pienienie odpowiadają roślinne, naturalne, delikatne detergenty oparte zazwyczaj na oleju kokosowym.

Ekologiczne kosmetyki i substancje czynne

Ekologiczne kosmetyki i substancje czynne 

W kosmetykach konwencjonalnych substancje czynne to zazwyczaj wytwór chemiczny, a jeśli jest już to składnik naturalny, to z pewnością z plantacji klasycznie prowadzonych, tzn. z użyciem chemii i pestycydów. Tym samym taki naturalny składnik zawiera w sobie też dawkę pestycydów.

Kosmetyki ekologiczne i naturalne, aby posiadać certyfikat, muszą spełniać wymogi jednostek certyfikujących, które jasno określają, że produkty muszą pochodzić z upraw ekologicznych, na których nie stosuje się nawozów sztucznych czy pestycydów. Substancje czynne w kosmetykach ekologicznych są naturalne i o dużej wartości biologicznej.

Firmy kosmetyczne produkujące kosmetyki konwencjonalne reklamują coraz to bardziej skuteczne syntetyczne składniki. Otrzymują surowce o stężeniu niemożliwym do pozyskania ze źródeł naturalnych. Jednego im jednak brak: witalności. Tracą ją w procesie produkcji poddając działaniu związków chemicznych, chemicznej konserwacji czy napromieniowywaniu. A jaka jest wartość i skuteczność działania takich naturalnych składników, tak bardzo chemizowanych i napromieniowanych?

Podsumowanie

Jako świadomi konsumenci mając wiedzę i możliwość wyboru możemy zdecydować, czy wybierać chemiczne osiągniecia firm kosmetycznych, które mogą na przełomie wielu lat stosowania okazać się jednak dla nas bardzo toksyczne. Czy lepiej wybierać produkty naturalne, czyste ekologicznie i dla nas zdrowsze? Decydując się na takie produkty zmuszamy również przemysł rolniczy, a chociażby jego część, do produkcji ekologicznej. Wpływamy przy tym również na czystość naszej planety. Na to, co kolejne pokolenia po nas zastaną. Cieszą statystyki pokazujące, jak na przełomie ostatnich lat przybywa firm produkujących kosmetyki zgodne z wymogami ekologicznymi. Świadczy to o tym, że trend jest w kierunku natury, że jesteśmy bardziej świadomymi użytkownikami i że chcemy sami decydować, co dla nas dobre.

Kosmetyki ekologiczne w spa.   Ekologiczne kosmetyki to natualne zdrowie.

Metody płatności
 
 • W dzisiejszych czasach, ponieważ nie ma żadnej regulacji tego co naturalne. Zatem ekologiczne kosmetyki oznaczane są często certyfikatami odgrywającymi wiodącą rolę. Jest to jedyny sposób, aby zademonstrować absolutną przejrzystość i zaangażowanie producenta w tworzeniu przede wszystkim zdrowych kosmetyków oraz suplementów diety. Znajomość ogólnych zasad działania może pomóc nam w dokonywaniu właściwych wyborów przy zakupie.

  Oto niektóre wymagania, aby marka była zgodna z terminem kosmetyków ekologicznych:
  • Bez testowania na zwierzętach. Zarówno w składzie, przy produkcji jak i w testach żywotności muszą być wolne od okrucieństwa.
  • Produkty nie mogą zawierać syntetycznych substancji zapachowych ani barwników.
  • Nie mogą zawierać pochodnych ropy naftowej, olejów silikonowych lub ich pochodnych.
  • Muszą być wolne od promieniowania. Zarówno w składnikach jak i w gotowym produkcie.
  • Wytwarzanie produktów musi być jak najbardziej przyjazne dla środowiska.
  • Nie mogą to być składniki modyfikowane genetycznie (zgodnie z przepisami UE)
   
  Jak widać w tych zasadach korzyści płynące z kosmetyków ekologicznych obejmują wiele sektorów. Nie tylko naszego zdrowia, ale też wpływających zarówno na środowisko jak i na zwierzęta. Używane ekologiczne kosmetyki jak i suplementy diety o tych cechach oznaczają bezpośredni kontakt z naturą. Aktywne zasady ekstraktów roślinnych obejmują ciebie dając ci to co najlepsze. Jakość, zdrowie, sumienie, dobre samopoczucie i urodę to tylko niektóre z rzeczy, które dają nam kosmetyki ekologiczne oraz suplementy diety.

  Sklep z naturalnymi kosmetykami oraz suplementami diety Biosna powstał z pasji do natury i świadomości z dobrodziejstw wynikających z korzystania z czystych ekologicznie produktów. W naszym sklepie znajdziecie Państwo certyfikowane ekologiczne kosmetyki oraz suplementy diety znanych marek, przy wyborze których kierowaliśmy się zawsze ich jakością i efektywnością. Wszystkie ekologiczne kosmetyki oraz suplementy diety, które sprzedajemy, spełniają najwyższe standardy jakości: nie zawierają szkodliwych składników chemicznych, ropopochodnych, nie są testowane na zwierzętach, bazują na surowcach pochodzenia roślinnego z kontrolowanych czystych biologicznie upraw lub z dziko rosnących roślin. Większość z nich posiada certyfikat organów certyfikujących takich jak Ecocert, BDIH, ICADA, Cosmebio, Soil Association. Ekologiczne kosmetyki i suplementy diety to przyszłość w codziennej pielęgnacji ciała oraz przyczynek do lepszego zdrowia przyszłych pokoleń.

   

  Wszelkie prawa zastrzezone. Kopiowanie i publikacja bez zgody autora zabronione.

 • Facebook Google Plus YouTube Twitter
 
@media all and (max-width: 537px) { .top-logo{ float:left; } }