Sebastian Pole zafascynowany był roślinami, ochroną roślin i ziołolecznictwem przez wiele lat. Kiedy zobaczył ogłoszenie Tima Westwell’a, który oferuje pomoc w rozpoczęciu etycznego biznesu podjął decyzję, że chce przekazać niesamowitą moc ziół i wprowadzić ich magię w życie ludzi. Próbował wielu herbat ziołowych i zaobserwował, że dość często tak naprawdę używano w nich środków aromatyzujących. Wielkim pomysłem Sebastiana było dać ludziom filiżankę herbaty ziołowej, która symbolizuje wszystko w co wierzy. To nie miała być tylko zwykła filiżanka herbaty ziołowej, pamiętajcie – Sebastian chciał stworzyć niesamowitą filiżankę herbaty ziołowej, która poprawia zdrowie ludzi i pokazuje prawdziwy blask ziół promując przy tym ich ochronę. W swoim zamierzeniu nie zatrzymał się tylko na herbacie. Sebastian chciał by blask ziół był też w samym sercu skutecznych rozwiązań ziołowych. Chciał stworzyć niesamowite syropy, pyszne soki aloe vera, jak również niesamowite ziołowe suplementy diety, które działają cuda dla ludzi i planety. Sebastian po prostu potrzebował sporej dawki biznesowego talentu, aby urzeczywistnić tę wizję życia. Tim odpowiedział na jego ogłoszenie i tak doszło do pierwszego spotkania. Suplementy diety Pukka Herbs niebawem miały stać się rzeczywistością.

Pukka Herbs

Spotkanie umysłów
Tim Westwell posiadał już 10-letnie doświadczenie jako konsultant biznesowy. Po za tym miał też prawdziwą pasję właśnie związaną z ziołami, żywieniem i leczeniem i być może co jeszcze ważniejsze, gorące pragnienie pozytywnych zmian w świecie. Od pierwszej chwili Tim i Sebastian stwierdzili, że myślą podobnie. Chociaż mieli zupełnie inne umiejętności znaleźli wśród nich wspólne wartości i wzajemne zaufanie. Spędzili godziny w mieszkaniu Tima w Bristolu, w którym to wieczorami kreślili swoją dalszą drogę próbując połączyć swoją wizję firmy wokół holistycznych zasad Ajurwedy z prawdziwym biznesem. Kiedy wizja i wartości ich działalności zaczęły raczkować potrzebowali jeszcze jedno … nazwę.

Pukka (Hindi पक्का, Urdu پكّا pakkā) jest słowem wywodzącym się z oryginalnych języków hindi i urdu “w pełni ukształtowany”, “stały”, “na stałe”, “naprawdę”, “pewny”, „prawdziwy” i „autentyczny”. W brytyjskim slangu oznacza, że dana rzecz jest naprawdę wysokiej jakości.

Bądź “autentyczny”
Pukka w języku hindi oznacza doskonały oraz najwyższej jakości co w rzeczywistości odzwierciedla całą filozofię firmy i produktów przez nią tworzonych. Rośliny używane do produkcji są zawsze najwyższej jakości, uprawiane bez użycia pestycydów, a w czasie produkcji nie są dodawane żadne syntetyczne konserwanty. Pukka Herbs używa wyłącznie certyfikowanych ekologicznych składników, całkowicie wegetariańskich, pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Ściśle współpracuje z rolnikami przy projektach mających na celu ochronę zagrożonych gatunków roślin oraz troszczy się o dobre kontakty i uczciwe ceny dla spółdzielni rolniczych. Są to bowiem podstawowe priorytety firmy. Wszystkie suplementy diety Pukka Herbs posiadają ekologiczny certyfikat Soil Association i zostały wyprodukowane w Wielkiej Brytanii.

Pukka Herbs

„Zostaniemy Pukka na zawsze”
Tim i Sebastian, założyciele firmy oficjalnie ochrzcili ją mianem Pukka Herbs w 2001 roku. Od tego momentu firma bardzo mocno się rozwinęła. Pukka uosabia etos właścicieli, ich wizję, ich wartości, a także relacje z hodowcami, z ich postawą wobec ludzi, którzy dla nich pracują. Wszystko to odzwierciedla się w każdej filiżance herbaty lub ziołowym dodatku, który tworzą. Wspólnicy wiedzą już, że stworzenie tej firmy było dobrym wyborem. Już od pierwszego dnia absolutną pasją stało się tworzenie najzdrowszych i zarazem naturalnych kompozycji ziołowych Pukka Herbs. „Pukka jest tym, kim jesteśmy” mówią Tim i Sebastian. Ponieważ suplementy diety Pukka są symbolem jakości, rzetelności, prawdziwości i oczywiście o wyjątkowym smaku.

Wizja Pukka
Wyobraźmy sobie planetę pokrytą ekologicznymi ziołami, gdzie majestat i moc Matki Natury jest zawsze szanowana i chroniona, i gdzie każdy ma wolny wybór, aby żyć w naturalnym środowisku wypełnionym zdrowiem i szczęściem. Tak, to jest wielka wizja – ale trzeba mieć marzenia, prawda? Marzenie o zdrowych ludziach. Twórcy firmy Pukka Herbs zauważyli potrzebę głębszego związku z naturą społeczeństwa, które szuka natury w codziennym życiu. Dzięki wspólnej chęci dokonania pozytywnych zmian w świecie wizja Tima i Sebastiana zaczęła się krystalizować: pomóc ludziom czuć się zdrowiej i przywrócić im szczęście dzięki wspaniałej jakości ziół i suplementów ziołowych tworząc tym samym jakość Pukka. Całkowicie życzliwy biznes.

Marzenie o zdrowej planecie. Z czasem było jeszcze lepiej bowiem Tim i Sebastian zobaczyli, że po połączeniu ludzi i roślin poprzez biznes mogą również przyczynić się do ochrony majestatu naszej planety. Organiczne herbatki ziołowe i suplementy zdrowotne przenoszą wartość zagrożonych lasów. Płacąc plantatorom za zioła powyżej cen rynkowych pomagają tym samym w ochronie malejących ekosystemów.

Cztery słowa, jedna wizja – Pukka.
Cztery słowa mantry: zdrowi ludzie, zdrowa planeta.

Dlaczego produkty Pukka są organiczne?
Herbaty Pukka Herbs w swojej organicznej formie są mocno zakorzenione w zasadach rolnictwa ekologicznego. Oznacza to znacznie więcej niż tylko na braku agrochemicznych substancji. Jest to metoda uprawy roślin, która łączy ludzi rośliny i glebę. Jest to jeden ze sposobów na spokojne życie naszej planety zapewniając jej, że to co z niej bierzemy oddajemy z powrotem. Tworzymy tym samym korzystny cykl na każdym etapie podróży danego produktu z pola na półkę.

Pukka Herbs

Wierzymy, że organiczne uprawy ziół powinny być tylko jednym z wielu elementów większego systemu, obejmujące produkcję różnorodnych upraw, które spełniają szereg szerszych potrzeb rolnika. Niektóre z naszych ulubionych gospodarstw wykazują to doskonale łącząc uprawy ekologicznych ziół z uprawami żywności służącej diecie, zwierzętami gospodarskimi, z wytwarzaniem kompostu na dużą skalę i innymi czynnikami ekologicznymi. Podobnie postępują z obszarami leśnymi zarządzanymi w zrównoważony sposób zbierając w nich dzikie owoce, korę i żywicę.

Logo Soil Association z tyłu wszystkich naszych produktów świadczy o tym, że wszystkie nasze składniki są certyfikowane normami ekologicznymi UE. Ten proces certyfikacji zapewnia, że wszystkie nasze produkty są identyfikowalne pod względem pochodzenia poszczególnych składników jaki i w których gospodarstwach ekologicznych zostały wytworzone. System ekologiczny wymaga od rolnika, aby zwrócić materię organiczną z powrotem do ziemi.

Istnieją cztery podstawowe zasady organiczne rolnictwa ekologicznego, które przynależą do Soil Association;

1) Zasada Zdrowia: rola rolnictwa ekologicznego polega na tym, że czy to w rolnictwie, przetwórstwie, dystrybucji czy w konsumpcji muszą być utrzymane i zwiększane stany ekosystemów i organizmów. Rolnictwo ekologiczne powinny unikać stosowania nawozów, pestycydów, leków dla zwierząt i dodatków do żywności, które mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia.

2) Zasada Ekologii: Rolnictwo ekologiczne powinno osiągnąć równowagę ekologiczną poprzez projektowanie systemów rolniczych, tworzenie siedlisk i utrzymaniu różnorodności genetycznej i rolniczej. Ci, którzy produkują, przetwarzają, handlują lub konsumują produkty ekologiczne powinny chronić i korzystać ze wspólnego środowiska, w tym krajobrazu, klimatu, różnorodności biologicznej, siedlisk, powietrza i wody.

3) Zasada Sprawiedliwości: Zasoby naturalne i ekologiczne, które są używane do produkcji i konsumpcji powinny być zarządzane w sposób, który jest społeczny i ekologiczny i powinno się to także odbywać w zaufaniu do przyszłych pokoleń. Sprawiedliwość wymaga systemów produkcji, dystrybucji i handlu, które są otwarte i sprawiedliwe i stanowią rzeczywiste koszty środowiskowe i społeczne.

4) Zasada Ochrony: Praktycy rolnictwa ekologicznego mogą zwiększyć efektywność i wydajność, ale to nie powinno być ryzykiem zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Rolnictwo ekologiczne powinny być zarządzane w sposób odpowiedzialny i ostrożny w celu ochrony zdrowia i dobrobytu obecnych i przyszłych pokoleń i co najważniejsze środowiska.

Co to jest Fairtrade?
Wielu z nas zna znak certyfikacyjny Fairtrade i jesteśmy świadomi, że to ma zagwarantować, że produkt został wyprodukowany i sprzedawany w sposób etyczny. Ale co to dokładnie jest zaangażowane w ten proces? Jak to jest korzystne dla producentów? I dlaczego mamy płacić wyższą cenę za produkty Fairtrade?

Proces certyfikacji Fairtrade przebiega w oparciu o zestaw międzynarodowo uzgodnionych norm, które mają na celu wspieranie rozwoju społecznego i gospodarczego drobnych rolników i pracowników plantacji. Aby uzyskać certyfikat Fairtrade, nabywcy i producenci muszą współpracować, aby spełniać normy dla poszczególnych produktów, zapewniając, że rolnicy i robotnicy najemni są należycie opłacani za swoją pracę.

Płatności Fairtrade można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza to “cena Fairtrade” gwarantowana minimalna cena za produkt, który chroni rolników przed wahaniami cen poszczególnych produktów na rynku. Drugi to “Fairtrade”, dodatkowa suma pieniędzy, która jest wypłacana do wspólnej puli funduszu, który jest używany przez stowarzyszenia rolników w celu poprawy ich warunków społecznych, gospodarczych i środowiskowych.

Aby korzystać ze znaku certyfikacyjnego Fairtrade na produkcie, producenci i handlowcy składników powinny być kontrolowani przez FLO-CERT. Jest to jednostka certyfikująca przez osoby trzecie, którzy zapewniają, że wszystkie normy były przestrzegane. Ogólnie mówiąc, co najmniej 20% składników produktu z certyfikatem Fairtrade musi być w porządku dla produktu, aby wyświetlić znak certyfikacyjny Fairtrade.

Pukka Herbs

Standardy Fairtrade mają na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju małych organizacji producentów i pracowników rolnych w najbiedniejszych krajach świata. 10 z 30 herbat posiada “fair” certyfikację (Fairtrade lub FairWild). Oto kluczowe Standardy Fairtrade z Fairtrade International:

1) Rozwój społeczny: dla małych producentów standardy Fairtrade wymagają odpowiedniej struktury organizacyjnej, która pozwala producentom rzeczywiście wprowadzić produkt na rynek. Wszyscy członkowie organizacji muszą mieć dostęp do demokratycznych procesów decyzyjnych oraz w miarę możliwości uczestniczyć w działalności organizacji. Organizacja musi być ustawiona w sposób przejrzysty dla swoich członków i nie może dyskryminować żadnego członka lub grupę społeczną.
2) Rozwój gospodarczy: Dla wszystkich produktów standardy Fairtrade wymagają od kupujących zapłacenia tzw. minimalnej ceny Fairtrade producentom. Minimalna cena Fairtrade ma pomóc producentom pokryć koszta zrównoważonej produkcji. W Fairtrade są pieniądze dla producentów lub pracowników plantacji, aby inwestować w poprawę jakości ich życia.
3) Rozwój środowiska: standardy Fairtrade obejmują wymagania dla przyjaznych środowisku praktyk rolniczych. Główne cele to: zminimalizowane i bezpieczne stosowanie środków agrochemicznych, właściwego i bezpiecznego zarządzania odpadami, utrzymanie żyzności gleby i zasobów wodnych bez użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych.
4) Praca przymusowa i praca dzieci: praca przymusowa i praca małych dzieci są zakazane w normach Fairtrade.

Mamy źródła Fairtrade cynamonu, imbiru, mięty, wanilii, rooibos, zielonej herbaty, herbaty czarnej z Wietnamu, Indii, Egiptu, RPA i Ugandzie.

Co to jest Fairwild?
Fundacja FairWild jest organizacją międzynarodową, która ma na celu stworzenie ram na całym świecie do realizacji trwałego, sprawiedliwego i wartościowego systemu zarządzania i handlu naturalnymi składnikami i produktami. FairWild jest programem certyfikacji, który łączy w sobie zasady Fairtrade i zrównoważonego zbierania naturalnej na przykład leśnych owoców. Cel opisano we wskazówkach FairWild:

“W celu zapewnienia dalszego korzystania i długoterminowego przetrwania dzikich gatunków roślin i populacji ich siedlisk, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji i kultury, a także wspieraniu środków do życia wszystkich zainteresowanych stron, w szczególności producentów i pracowników.”

Aby uzyskać certyfikat FairWild producenci, którzy mogą tradycyjnie zebrać całą roślinę, obecnie muszą zostawić niektóre z korzeni w ziemi, tak by dana rośłina mogła wyrosnąć w roku następnym.

Producenci, którzy normalnie by zebrali 100% ziół danego gatunku są także zobowiązani do opuszczenia 30-40% populacji. Nietknięte rośliny a co za tym idzie ich nasiona mogą dojrzewać i naturalnie się regenerować. Zbieranie z obszarów nieokreślonych jest również zakazane w ramach umowy FairWild. Wszystkie rośliny są zbierane z wcześniej ustalonych miejsc zbiórki, w których poczyniono wcześniej szczegółowe badania (zapasy, wydajność zasobów, szacunki i badania regeneracji).

Aby odzwierciedlić dodatkowy czas i wysiłek potrzebny do zbioru roślin w sposób zrównoważony poszczególnym zbieraczom wypłacana jest wyższa cena (5-10% powyżej normalnego kosztu) (oprócz premii FairWild, który jest podawany do spółdzielni, o 10 % wyższy od ceny zakupu) zapewniająca silną zachętę do zachowania danej populacji roślin. W ten sposób można przekształcić certyfikację FairWild w potencjalnie potężne narzędzie do ochrony przeciwko niszczycielskiej działalności. To naprawdę ekscytujące dla nas inicjatywa Pukka Herbs, ponieważ daje nam i naszym klientom możliwość wzmocnienia naszego wsparcia dla zbieraczy ziół oraz środowisk, w których żyją, po prostu nadal produkować, mieszankę, jeść i pić cudowne zioła! Mamy na przykład źródła FairWild w Khazakstanie, Hiszpanii, Bułgarii i Chorwacji.

Dyrektywa leczniczych i tradycyjnych produktów ziołowych?
Być może słyszeliście o nowej dyrektywie europejskiej, która weszła w życie z dniem 1 maja 2012, która wpływa na sprzedaż tradycyjnych leków. Dyrektywa tradycyjnych ziołowych produktów leczniczych (THMPD) wymaga, aby wszystkie leki ziołowe były sprzedawane w ramach licencji. Aby kontynuować sprzedaż tradycyjnych ziołowych ajurwedyjskich ziół Pukka Herbs w kapsułkach mamy oznaczone są jako suplementy diety. Takie działanie pozwala na zapewnienie kupującego, że kupuje on legalne suplementy diety, które zostały stworzone w oparciu właśnie o dyrektywę unii europejskiej.

Od dawna był aktywny politycznie lobbing na rzecz zmian, jakie należy wprowadzić do THMPD:
– nieproporcjonalne rozporządzenie, zwłaszcza dla ziół z pozaeuropejskich tradycyjnych systemów leczniczych, takich jak Ayurveda
– naruszenia praw człowieka przez ograniczenie danej osoby do dostępu do naturalnych leków roślinnych

W rezultacie dostaliśmy wsparcie od organizacji Alliance for Natural Health, która dąży do kontroli sądowej, która będzie kwestionować aktualną formę THMPD. W dłuższej perspektywie oznacza to realizację konkretnych ram prawnych dla tradycyjnych produktów medycznych. Pragniemy zapewnić, że robimy wszystko, aby zapewnić Państwu najwyższej jakości preparaty ziołowych, aby utrzymać swoje zdrowie. Naszym celem zawsze było promowanie niesamowitych korzyści zdrowotnych wynikających z ekologicznych ziół.

Tekst przetłumaczony ze strony www.pukkaherbs.com

Strona internetowa producenta:

https://www.pukkaherbs.com/