Nutrivi suplementy diety to naturalne produkty, których producentem jest Grupa WellU. Na podstawie najnowszych badań naukowych WellU opracowało rewolucyjny program, który umożliwia uzupełnienie „molekuły życia” w codziennej diecie co w rezultacie odnawia niezbędną równowagę cząsteczkową w naszym ciele. Podstawą tego programu są suplementy pochodzące z naturalnych ekstraktów roślinnych i zwierzęcych, które ludzie znają od tysięcy lat jako zdrowy i niezbędny składnik codziennej diety. Z medycznego i terapeutycznego punktu widzenia unikalne właściwości suplementów odżywczych korzystnie wpływają na kompleksowy efekt oddziaływania na organizm człowieka. Istota naszych osiągnięć polega na czerpaniu z nauki, która pokazuje nam, że jedynym sposobem na osiągnięcie celów jest natura i siła składników, które są ukryte w jej darach. Nasze suplementy diety są odpowiedzią na brak równowagi spowodowany zmianami cywilizacyjnymi. Przywrócenie homeostazy w organizmie poprzez odpowiednie uzupełnianie składników odżywczych jest kluczem do złagodzenia skutków czynników środowiskowych, a dzięki temu jest możliwe.
Oprócz naturalnych składników, nasze suplementy odżywcze charakteryzują się właściwym wyborem. Prawidłowe połączenie wybranych ekstraktów powoduje efekt synergii, czyli zwielokrotnienie skuteczności poszczególnych składników. Ponadto tak wybrane składniki mają holistyczny i nieselektywny wpływ na organizm tak jak w przypadku farmaceutyków. Dostarczenie właściwych naturalnych składników w diecie może pomóc w poprawie ogólnej kondycji organizmu, zmniejszeniu szkodliwych skutków zanieczyszczonego środowiska i nadmiernego stresu. Dzięki odpowiedniemu uzupełnianiu codziennych diet o niezbędne składniki zawarte w naszych suplementach odżywczych, mamy możliwość ponownego przeżycia zdrowego życia oraz zwiększenia jego codziennego komfortu i jakości.
Zdrowie – dzisiejsze wyzwanie
Nowoczesna cywilizacja przyniosła nam wiele nowych rozwiązań, zarówno w dziedzinie kultury, jak i technologii. Na ewolucyjnej skali człowieka zmiany te zmieniły tempo. Pomimo wzrostu długości życia osoby i nowego odkrycia w naukach medycznych powstaje pytanie o jakość tych zmian i nowe zagrożenia jakie przyniosły.
Jedzenie i dieta
Dla wszystkich powyższych czynników konieczne jest, aby wspomnieć, że jedzenie, które w naszych czasach pozbawione wielu składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywamy wysoko przetworzoną żywność, która jest również pełna szkodliwych konserwantów i innych substancji syntetycznych. Do tego należy dodać większą część żywności modyfikowanej GMO w diecie mającą realny wpływ na organizm człowieka, który zostanie ustanowiony na kilka dziesięcioleci.
Stres i zmieniające się otoczenie
Zawrotne tempo życia, stres lub zanieczyszczenie środowiska to tylko niektóre czynniki wpływające na jakość życia współczesnych ludzi. Zmiany w sposobie działania ludzi w ciągu ostatnich 100 lat spowodowały zerwanie więzów z naturą. Dla ludzi żyjących na dzisiejszej Ziemi stres występuje codziennie, a czasami osiąga poziom, którego większość z nas nie odczuwa. Tempo życia jest tak wielkie, że niestety coraz więcej ludzi jest narażonych na nadmierny stres co jest szkodliwe dla organizmu, a nawet depresji, która stała się straszydłem XXI wieku. W pracy i w domu musimy sprostać oczekiwaniom, których często nie znamy. Ona nie może poradzić sobie z presją wynikającą z codziennego życia i stres związany z sytuacją finansową, w zastraszającym tempie rujnuje nasze zdrowie. Eksperci twierdzą, że nawet do 80% chorób wiąże się obecnie z negatywnym wpływem stresu na nasz organizm.
Cywilizacja i choroby społeczne
Wszystkie te czynniki powodują rozwój cywilizacji i choroby społeczne. Należą do nich cukrzyca, choroby układu oddechowego, choroby naczyń krwionośnych, alergie, rak, AIDS, choroby Alzheimera, a także zespoły „uciekania” (uzależnienia od leków i leków, alkoholizm, ostre zaburzenia umysłowe). Dodatkowo od lat wzrasta zanieczyszczenie środowiska. Powietrze, którym oddychamy różni się znacząco od standardów, do których jesteśmy genetycznie „zaprogramowani”. Niedawnym przypadkom ostatnio towarzyszyła jeszcze jedna grupa chorób serca – nagłe zaburzenia rytmu serca. To niebezpieczeństwo czai się zarówno u starszych jak i młodszych ludzi, zarówno kobiety jak i mężczyźni są na to narażeni. Dodatkowym problemem jest fakt, że te zaburzenia są w dużej mierze nieoczekiwane.
Dostęp do natury
Codzienne zmartwienia i zanieczyszczenie środowiska nie pozwalają nam na bezpośrednie wykorzystanie darów natury. Wysoka urbanizacja i globalna degradacja środowiska sprawiają, że coraz trudniej jest uzyskać dostęp do naturalnych, nieprzetworzonych składników żywności. Obecnie zdrowa żywność stała się luksusem i w dużej mierze niedostępnym produktem dla zwykłych ludzi.
Sekret jest ukryty w naturze
Od tysięcy lat natura mówi nam, jak żyć zdrowo czerpiąc co najlepsze z jej prezentów. Prawidłowe dostarczanie substancji niezbędnych do życia takich jak: witaminy, pierwiastki śladowe, aminokwasy i tłuszcze są niezbędne dla zdrowia i długiego życia. Nasi dziadowie i pradziadowie wiedzieli, jak wykorzystać bogactwo roślin leczniczych i przygotowywać posiłki w celu zapobiegania chorobom.
Przełomowe odkrycia oparte na zaawansowanej technologii związanej z wiedzą o medycynie Dalekiego Wschodu i medycynie ludowej – to absolutnie innowacyjny obszar, w którym suplementy diety Nutrivi nadzoruje prof. A. Frydrychowski (pseudonim: Prof. Frydrych). Dzięki niemu wiemy już jak ważne składniki odżywcze, aminokwasy, peptydy, kolagen i inne białka znajdują się w naszym ciele.
W jaki sposób odżywki Nutrivi są pomocne w uzupełnianiu braków i jaką rolę odgrywają w naszym organizmie?
Przede wszystkim warto wspomnieć, że produkty Nutrivi bazują na unikalnych technologiach pozyskiwania substancji czynnych niezbędnych do życia różnych gatunków ryb i ich połączenia z innymi “życiodajnymi cząsteczkami”, które w Kompleksie Biopeptydowym mają niewiarygodne efekty. Pierwsze wynalazki WellU Laboratories oparte były na zbieraniu kolagenu z wybranych gatunków ryb słodkowodnych. Przy tej okazji reszty peptydowe i aminokwasowe. Uznając rolę wielu aminokwasów i peptydów rozpoczęliśmy dalsze badania, które trwają od ponad 10 lat. Zdecydowaliśmy się wyizolować aminokwasy i krótkie łańcuchy peptydowe ze skóry ryby i skoncentrować je kilka razy, aby uzyskać rodzaj pojedynczych preparatów na świecie.
Aminokwasy, peptydy i inne białka zawarte w naszych preparatach są podane w odpowiednich proporcjach dokładnie tak jak występują w przyrodzie. Nie izolujemy jednego, dwóch lub trzech aminokwasów, ale pewien łańcuch peptydowy. Nasza rola ogranicza się do badania różnych gatunków ryb i tworzenia odpowiednich technologii pozyskiwania tych wysoce biologicznie aktywnych substancji dla ludzi. Decydujące jest również ich stężenie, a zatem w nowym zakładzie otrzymujemy skoncentrowany produkt tj. z 10 kg ryb otrzymujemy średnio 1 kg koncentratu bioaktywnych aminokwasów, peptydów, kolagen i inne białka. Niektóre z naszych technologii są opatentowane, niektóre nie chcą opatentować, aby nie wyświetlać wszystkich kart.
Dlaczego tylko ze skóry?
Skóra zawiera najwyższej jakości składniki, których szukamy. W mięsie ciężkich ryb osadzają się metale ciężkie, które występują śladowo tylko w śladowych ilościach, często poniżej norm. Dzięki temu otrzymujemy nasze “ratujące życie cząsteczki” najwyższej jakości surowca.
Preparaty Nutrivi otrzymuje się ze skóry ryb słodkowodnych i morskich. Należą do nich ryby, takie jak tolstolobik i amur, które należą do najbardziej zdrowych gatunków ryb. Pierwszy zasila plankton, a drugi – glony wodne. Mięso tych ryb jest wysokiej jakości, zawiera kwasy, ale także aminokwasy, peptydy, kolagen i inne białka. Dodatkowo w Nutrivi używamy łososia atlantyckiego, który jest niezwykle bogaty w aminokwasy i peptydy. Prawdopodobną przyczyną takiego zdrowego nagromadzenie elementów jest bardzo niebezpieczne środowisko, w którym żyją ryby, jak trawy karpia i tołpygi są najbardziej lubią występować w klimacie umiarkowanym i ciepłym klimacie. Mieszanina składników czynnych składników pochodzi od wyżej wymienionych ryb zapewnia najlepsze efekty pokarmowe. Dzięki temu nasze preparaty są bardzo skuteczne pod względem wspierania szerokiego zakresu procesów gojenia i regeneracji w organizmie.
Czym się różnimy od reszty świata?
Wszystkie aminokwasy, peptydy, kolagen i inne białka są ekstrahowane WYŁĄCZNIE ze skóry dokładnie wyselekcjonowanych gatunków ryb.
Jest to zweryfikowane miejsce pochodzenia tych ryb?
Korzystamy z usług ściśle zweryfikowanych dostawców. Tolstolobiki i amur pochodzą od ras, które żywią się planktonem i algami wodnymi. Łosoś atlantycki, którego używamy pochodzi z bardzo czystych obszarów mórz północnych i żywi się głównie krewetkami. Cena tej ryby wynosi do 50 € w sklepach! Ponadto ryby są przetwarzane w specjalnych warunkach, a producent posiada certyfikat BIO. Produkty Nutrivi to pierwsze na świecie produkty oparte na aminokwasach, peptydach, kolagenie i innych białkach pochodzących od ryb. Jesteśmy pierwsi i jedyni, dzięki czemu mamy ogromną przewagę pod względem unikalności rynkowej.
Jak będzie wyglądać nowa generacja Nutrivi?
W naszym napoju peptydowym mamy bardzo wysokie stężenie całego zakresu aminokwasów. To kolejny kamień milowy w rozwoju naszych produktów. Zalecana minimalna dawka to 2 butelki miesięcznie, każda po 300 ml. Kiedy dostarczamy takie ilości to dostarczamy organizmowi wiele aminokwasów. Tutaj to tylko o kilku najważniejszych dla nas istotnych i warunkowo niezbędnych aminokwasach, czyli tych, których organizm nie może syntetyzować się z dostępnych źródeł i musi je uzyskać z żywności lub suplementów.
Warunkowo niezbędne aminokwasy (przedwcześnie konieczne) to związki, które składają się na organizm potrafią się syntetyzować, ale ze względu na niektóre stany fizjologiczne ich konsumpcja znacznie rośnie i konieczne jest dodanie ich do diety.
Jaka jest nasiąkliwość uzyskanych substancji?
Substancje czynne, które są źródłem ryb należą do grupy biologicznie dostępnych i wchłanianych przez człowieka substancji. Ponadto, dzięki swojemu miejscu pochodzenia zapewniają organizmowi ludzkiemu szereg korzyści w porównaniu z jakąkolwiek substancją syntetyczną. Koktajl biologicznie aktywnych, naturalnych aminokwasów, peptydów, kolagenu i innych białek jest fundamentalny pod względem wielu funkcji w naszym ciele. Nutrivi zawiera 17 różnych niezbędnych, jak również nieistotne aminokwasy niezbędne do życia i peptydy, kolagen i inne białka.
Jak dostarczane aminokwasy przyczyniają się do budowy kolagenu?
Skład kolagenu jest dość nietypowy, zbudowany jest on głównie z glicyny, proliny oraz hydroksyproliny. Preparaty Nutrivi są bardzo bogate w te aminokwasy, dzięki czemu stanowią budulec do odbudowy kolagenu w naszym organizmie, we wszystkich narządach, tkankach i skórze.
Co to są peptydy sygnałowe, występu-jące w nutraceutykach NUTRIVI?
Hipotezę istnienia sekwencji sygnałowych (między innymi sekwencji sygnałowych peptydów) wysnuł Günter Blobel, za co w 1999 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Peptydy sygnałowe stymulują organizm do regeneracji. Skuteczność preparatów Nutrivi wynika z naturalnych „życiodajnych” substancji, za którymi stoją między innymi aktywne biologicznie peptydy – Biopeptide Complex. Produkty Nutrivi zawierają dużą ilość (co najmniej kilkaset) peptydów pochodzących z rozpadu białek. Przy czym w największej i znaczącej ilości występują peptydy z grupy dekoryn, lumikan, histon 2A oraz cztery rodzaje kolagenu. Z przeglądu literatury wiadomo, że wszystkie wymienione rodzaje białek posiadają oprócz szeroko znanej funkcji strukturalnej, w całości lub w postaci pochodzących z nich peptydów, również własności cząsteczek sygnałowych i obronnych, związane z naprawą uszkodzonych tkanek.
Jak powstają aktywne peptydy?
Wieloletnie badania naukowców WellU doprowadziły do bardzo ciekawych odkryć. Wykazaliśmy, że kwaśne preparaty uzyskiwane ze skór ryb w temperaturze nieprzekraczającej 16°C zawierają, oprócz białek wysokocząsteczkowych, kolagenu i elastyny, w znacznej ilości małe peptydy. Zbudowane są one z 7-29 aminokwasów pochodzących z wcześniej wymienionych grup białek.
Jakie funkcje w organizmie pełnią peptydy?
Peptydy to związki powszechnie wydzielane przez komórki żywych organizmów. Wśród nich istnieje wiele związków o aktywności fizjologicznej lub przeciwbakteryjnej. Pełnią one funkcję ligandów dla receptorów komórkowych, są endogennymi antybiotykami, składnikami surfaktantu płuc. Każda z tych ról koresponduje z I-, II- i III-rzędową strukturą konkretnych peptydów. Liniowe peptydy pełnią rolę nośnika informacji przenoszonego przez krew czy limfę, hormonu lub substancji działającej miejscowo, czyli mediatora – np. oksytocyna, hormon adrenokortykotropowy. Białka te oprócz swej głównej roli budowy szkieletu matrix międzykomórkowej i tworzenia chromatyny posiadają właściwości regulacyjne w stosunku do komórek i tkanek. Oddziaływanie to ma wpływ zarówno poprzez natywne białka, jak i jego fragmenty. Te potencjalne właściwości, z którymi mogą być związane wykryte przez nas peptydy, regulują różne procesy. Mają one wpływ na regulację: proliferacji, angiogenezy, metastazy, leczenia ran, zwłóknienia, odpowiedzi immunologicznej oraz hormonalnej. Właściwości te powinny się przełożyć na efekty kliniczne uzyskane u pacjentów.
Czy nutraceutyki są przyszłością nowoczesnej suplementacji?
Połączenie teorii, wielu lat praktyk w laboratoriach WellU, wiedzy naukowców pod przywództwem prof. n. dr. hab. med. Andrzeja Frydrychowskiego (pseudonim: prof. Frydrych) oraz całego szeregu doniesień na temat skuteczności bądź co bądź nowych na rynku preparatów Nutrivi daje nam pewność, że fascynujące odkrycia naukowców WellU znajdą swoje bardzo znaczące miejsce w dziedzinie nutraceutyki. Ta nowa gałąź nauk medycznych badająca temat „życiodajnych” substancji odżywczych stawia przed nami nowe wyzwania, które podejmujemy. Powyższe odkrycia, innowacyjne technologie oraz pasja, którą wkładamy w naszą pracę, sprawiają, że to, co robimy i oferujemy naszym klientom, jest nie tylko bardzo skuteczne, ale wręcz rewolucyjne i porywające. Możemy śmiało powiedzieć, że dzięki Nutrivi otwieramy obecnie całkowicie nowy wymiar wspomagania procesów regeneracji oraz procesów leczniczych w naszym organizmie.
Multifunkcyjny preparat o niebagatelnym znaczeniu dla układu naczyniowo-krwionośnego oraz systemu kostnego. Revicoll Omega Plus oznacza wysokie stężenie aminokwasów, peptydów i kolagenu rybiego. Niezwykła generacja preparatu zawiera całą gamę minerałów, których organizm nie jest w stanie sam syntezować, a musi dostarczać w pożywieniu z zewnątrz.
Wapń
Jest pierwiastkiem budulcowym i regulacyjnym w organizmie. W ciele dorosłego człowieka jest ok. 1000 gramów wapnia, z czego 99% znajduje się w kościach i zębach. Reszta, czyli pozostały 1% znajduje się w osoczu krwi. To wapń reguluje układ nerwowy, usprawniając przekazywanie impulsów nerwowych, a przede wszystkim kontroluje proces krzepnięcia krwi. Zasoby wapnia w niekostnych komórkach organizmu ludzkiego są odnawiane nawet 30 razy dziennie. Jeśli w tych komórkach brakuje pierwiastka i zagrożone jest sprawne działanie układu nerwowego, pobierany jest on z kości. Gdy wapń utrzymuje się na właściwym poziomie, mamy mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi. Odpowiednie stężenie tego pierwiastka to również sprawne mięśnie, mniejsza nerwowość, zdrowy sen, pogodny nastrój poczucie szczęścia. Korzystnie wpływa również na szybsze gojenie się ran.
Źródła wapnia
U zdrowego człowieka od 20% do 30% wapnia znajdującego się w pożywieniu ulega wchłanianiu. Kobiety po menopauzie przyswajają tylko kilka procent wapnia. U dzieci, kobiet w ciąży i kobiet w okresie laktacji oraz w wypadku niektórych chorób procent wchłaniania wapnia ulega zwiększeniu. Duża podaż wapnia w pokarmach tylko nieznacznie zwiększa jego przyswajanie. Powodem tego jest istnienie bariery jelitowej regulującej ilość przyswajanego wapnia. Wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym wspomagają: witamina D, mleczany i cytryniany. Wapń jest pierwiastkiem bardzo aktywnym i nie występuje w formie jonizowanej, tylko w różnych związkach chemicznych, dlatego ciężko przyswaja się w organizmie, poza tym napoje gazowane, kawa, cukry i węglowodany obniżają jego przyswajalność. Coraz ciężej jest o wapń w produktach uważanych kiedyś za jego główne źródło. Badania wykazują, że na rynku dominują wysoce przetworzone produkty mleko-podobne, mające niewiele wspólnego ze źródłem przyswajalnego dla nas wapnia. Dzisiejsze mleko pochodzi od wielu krów karmionych zupełnie innym pokarmem niż świeża trawa. Produkcja nastawiona jest na ilość, nie na jakość. Homogenizacja mleka niekorzystnie wpływa na jego trawienie i przyswajanie.
Revicoll Omega Plus, dzięki odpowiedniemu połączeniu wapnia z ryb, aminokwasów i peptydów rybich zaspokaja dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na ten pierwiastek. Dodatkowo wapń w połączeniu z witaminą C zabezpiecza organizm przed miażdżycąi zawałami serca – najpowszechniejszymi chorobami cywilizacyjnymi.
Omega 3
Kwasy Omega 3 zwłaszcza DHA (dokozaheksaenowy) i EPA eikozapen-taenowy) – to dwa długołańcuchowe kwasy tłuszczowe należące do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Spełniają one wiele ważnych funkcji w organizmie. Kwasy Omega-3, przede wszystkim DHA, stanowią 60 proc. tłuszczów niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu, są także niezbędne do budowy błon komórkowych. Odpowiadają również za prawidłową funkcję siatkówki oka. Właśnie te dwa kwasy stanowią jej bazę tłuszczową. Odpowiednia ilość kwasów Omega-3 jest niezbędna w procesach spermatogenezy. Są one potrzebne, by plemniki zachowały swą ruchliwość. Przyjmowanie kwasów Omega 3 wpływa na obniżenie szkodliwego cholesterolu LDL i trójglicerydów, a podwyższa korzystny cholesterol HDL oraz zmniejsza krzepliwość krwi, co wpływa ochronnie na pracę serca i układu krążenia. Kwasy Omega-3 z ryb morskich zapobiegają chorobom Parkinsona i Alzheimera. Obecność kwasów Omega-3 walczy również z depresją. Istnieje silny związek pomiędzy kwasami Omega 3 – im mniej kwasów tym wyższe jest ryzyko depresji. Kwasy Omega-3 odgrywają też rolę w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz chorób zwyrodnieniowych tkanki łącznej. Odgrywają ważną rolę w profilaktyce nowotworów. Zapobiegają też zmianom degeneracyjnym w śluzówce jelita grubego. Kwasy Omega 3 należą do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych, które należy dostarczać z dietą, gdyż organizm człowieka nie ma zdolności ich syntezy w dostatecznej ilości.
Witamina A
Zaliczana do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Stanowi ona jeden z ponad tysiąca związków określanych wspólną nazwą retinoidów, z których większość jest otrzymywana syntetycznie. Funkcje witaminy A w organizmie są rozliczne: Wpływa na prawidłowy stan i funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Reguluje wzrost i rozwój tkanki nabłonkowej. Wpływa na prawidłowe widzenie (szczególnie nocne) poprzez udział w odbieraniu bodźców wzrokowych rejestrowanych przez siatkówkę oka,. Poprzez regulowanie aktywności tkanki kostnej wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, a tym samym zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kości i zębów. Odpowiedzialna jest za produkcje hormonów. Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające (antyoksydacyjne), przez co ma działanie przeciwnowotworowe. W procesach wchłaniania witaminy A z przewodu pokarmowego uczestniczą kwasy żółciowe oraz witamina E (tokoferol).
Good Life to kolejny przełomowy nutraceutyk z serii Nutrivi. Jego unikalne działanie oparte jest na specjalnie dobranych naturalnych ekstraktach z roślin od wieków znanych ze swoich leczniczych właściwości. Poniżej zostały opisane potwierdzone oddziaływania poszczególnych składników nutraceutyku Good Life
Kurkuma – ekstrakt z ostryżu długiego. Zwana również szafranem indyjskim. Jeden z najpotężniejszych, naturalnych składników przeciwnowotworowych.
Przyprawa życia
Kurkuma jest przyprawą stosowaną w kuchni indyjskiej od tysiącleci. Hindusi używają jej od tak dawna głównie ze względu na jej właściwości lecznicze, dlatego też wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej, tajskiej, indyjskiej, japońskiej oraz indonezyjskiej. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy ogromne zainteresowanie leczniczym działaniem tej substancji również w krajach zachodnich. Kurkuminoidy, których w kurkumie jest 90%, to bardzo silne antyoksydanty. To wyjaśnia liczbę wskazań medycznych dla tej substancji. Składnik ten wpływa na leczenie różnych stanów zapalnych, z którymi mamy do czynienia w chorobach nowotworowych, ale również na bóle reumatyczne, bóle stawowe czy bóle menstruacyjne. Ponadto kurkumę stosuje się również w przyspieszaniu leczenia wrzodów, ran oraz uszkodzeń wywołanych na przykład przez egzemę. Przyswajalność/biodostępność kurkuminy (głównego, działającego leczniczo składnika kurkumy) bez odpowiedniego towarzystwa jest znikoma. Należy wybierać preparaty, które zawierają również ekstrakty z pieprzu bądź papryki ostrej, w których składzie znajduje się bromelina lub piperyna. Połączenie ekstraktu z ostryżu długiego z czarnym pieprzem oraz papryką daje najlepsze efekty, gdyż według znanych źródeł taka kompozycja zwiększa przyswajalność kurkuminy nawet 1000-krotnie.
Działanie przeciwnowotworowe
Dowody naukowe pokazują, że kurkumina jest dzisiaj jednym z najsilniejszych i najbardziej obiecujących składników przeciwdziałających nowotworom. Powstało blisko 300 publikacji potwierdzających jej unikalne właściwości. Naukowcy z Centrum Badań nad Rakiem w Houston udowodnili między innymi, że osoby, które codziennie spożywają nawet niewielkie ilości kurkumy, aż dziesięciokrotnie rzadziej chorują na raka nerki, ośmiokrotnie rzadziej na raka płuc i pięć razy rzadziej na raka piersi.
Wielu onkologów potwierdza skuteczność kurkumy w walce z nowotworami. Dr Saraswati Sukumar, wybitny onkolog z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore w USA, przez wiele lat prowadziła badania nad składem i właściwościami kurkuminy. Dokonała arcyciekawych odkryć w tym zakresie, potwierdzając zdolność kurkumy do zwalczania cukrzycy, stanów zapalnych oraz nowotworów. Badania opublikowane w 2011 roku w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Science” potwierdzają, że nawet 25% wszystkich nowotworów wywołanych jest przez chroniczny stan zapalny. W dodatku według Centrum Nowotworów dr Anderson kurkumina oddziałuje na 75% nowotworów. Wykazano, że wyszukuje złośliwe komórki nowotworowe i zabija je, omijając zdrowe komórki – w przeciwieństwie do farmaceutyków, w tym agresywnej chemii onkologicznej.
Jasny umysł
Kurkuma ma również wpływ na chorobę Alzheimera lub inne formy demencji starczej. Istnieje wiele studiów, badań medycznych oraz publikacji na ten temat. Japońscy naukowcy w trzech niezależnych badaniach dowiedli, że kurkuma wykazuje niezwykłe działanie lecznicze, nie tylko przynosząc ulgę w demencji, ale również usprawniając ogólne funkcje organizmu.
Pieprz czarny
Czarny pieprz, który pochodzi z Indii, dzisiaj jest uprawiany w wielu krajach tropikalnych. W jego składzie można znaleźć śladowe ilości białka, tłuszczu, błonnika i składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, magnez. Pieprz zawiera za to duże ilości fenoli, dzięki czemu jest silnym antyoksydantem. Istnieje wiele doniesień na temat właściwości leczniczych czarnego pieprzu. Obecnie prowadzone są szczegółowe badania, które mają potwierdzić te obserwacje. W „Journal of Agricultural and Food Chemistry” ukazało się badanie, które wykazuje, że czarny pieprz ma wpływ na naturalną gospodarkę tłuszczową organizmu. Naukowcy potwierdzili, że piperyna zawarta w tej roślinie ingeruje w geny odpowiedzialne za tworzenie się nowych komórek tłuszczowych, wpływając na ich ilość.
Papryka
Papryka jest powszechnie stosowaną przyprawą i składnikiem potraw. Tajemnica jej wykorzystania polega na łączeniu jej z innymi przyprawami, przez co zostaje osiągnięty niezwykle silny efekt synergii. Poprawia ona znacząco przyswajalność między innymi kurkuminy. Papryka jest również bogatym źródłem witaminy C, usprawnia trawienie oraz zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych. Już Aztekowie wiedzieli, że papryka hamuje procesy starzenia, przez co sprzyja długowieczności.
Korzeń imbiru
Jest powszechnie stosowany w medycynie chińskiej, medycynie Dalekiego Wschodu i coraz częściej w krajach zachodnich. Wszystkim nam znane są rozgrzewające właściwości imbiru, który wspomaga krążenie krwi. Jest on polecany osobom ospałym i ociężałym oraz w profilaktyce przeziębień. Istnieją badania naukowe potwierdzające terapeutyczne działanie tej rośliny. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA przeprowadzili doświadczenia na komórkach raka jajnika hodowanych w laboratorium – wykazały one, że imbir niszczy komórki rakowe. Inne badania prowadzone na Uniwersytecie Minnesota wykazały, że imbir hamuje wzrost komórek nowotworowych raka odbytu. Grupa naukowców z uniwersytetu w Tikricie w Iranie, wykonując eksperyment z udziałem 75 żonatych mężczyzn cierpiących na zaburzenia płodności, którzy w trakcie trzymiesięcznego badania przyjmowali imbir, zaobserwowała, że poprawiła się jakość ich nasienia – odnotowano wzrost ruchliwości i ilości plemników odpowiednio o 47,3% i 40,7%. Ponadto widocznie zwiększył się poziom hormonu LH – o 43,2% oraz testosteronu – o 17,7%. Badania bezsprzecznie potwierdziły doskonałe właściwości antyoksydacyjne imbiru. Posiada on bardzo szerokie i w dużym stopniu udokumentowane działanie terapeutyczne, dzięki czemu idealnie nadaje się jako element suplementu diety.
Naturalny antybiotyk. Dobrze znany i ceniony, niezbędny w codziennej diecie.
Czosnek ma szerokie zastosowanie lecznicze, z czego większość z nas zdaje sobie doskonale sprawę. Należy go stosować również profilaktycznie, na co dzień. W skład czosnku wchodzi allicyna, która ma silne działanie przeciwbakteryjne, trójsiarczek dwuallilu, wykazujący podobne właściwości, oraz siarkowe związki lotne, które wspomagają walkę z chorobami układu oddechowego i pokarmowego. Czosnek zawiera między innymi witaminę C oraz witaminy z grupy B, a ponadto mikroelementy takie jak potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk, mangan, jod, sód, selen i chrom. Badania nad czosnkiem prowadzili nowozelandzki chemik Rex Munday z Ruakura Research Centre w Hamilton oraz jego współpracownicy, jak również naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania w Filadelfii (USA). Podczas wykonanych przez nich eksperymentów dwusiarczek dwuallilu zniszczył komórki raka jelita grubego, które pobrano od ludzi i wszczepiono myszom. Zwierzętom trzy razy w tygodniu podawano po 1 gramie substancji. Pozytywne efekty terapii pojawiły się po dwóch tygodniach. Związek ten doprowadził też do zagłady komórek rakowych hodowanych w laboratorium, a pochodzących od osób cierpiących na nowotwory złośliwe okrężnicy, skóry i płuc. – Choć wiele jeszcze pozostaje do wyjaśnienia, większość z nas nie ma wątpliwości, że czosnek wzmacnia układ odpornościowy człowieka – mówi Munday. – Ma to podstawowe znaczenie w walce z nowotworami. Im silniejszy jest organizm, tym skuteczniej może likwidować komórki rakowe. Niektórzy uważają nawet, że czosnek powinien być stosowany nie tylko profilaktycznie, ale wręcz jako lek – dodaje naukowiec. Co jakiś czas pojawiają się też doniesienia naukowe na temat zdolności czosnku do opóźniania starzenia i zwalczania nowotworów. Badania ostatnich lat koncentrują się jednak najsilniej na jego korzystnym wpływie na serce i układ krążenia.
Spirulina – bogactwo białka, witamin, minerałów i kwasów z natury
Spirulina to algi morskie, które mają niewielki, mikroskopijny wręcz rozmiar. Cechuje je bardzo wysoka zawartość pełnowartościowego białka, są także źródłem łatwo przyswajalnych dla organizmu ludzkiego witamin, zwłaszcza z grupy B, a także witaminy E, beta-karotenu oraz kwasów tłuszczowych i nukleinowych, a także wielu innych substancji uznawanych za niezwykle bogate w składniki odżywcze rośliny. Teoretycznie moglibyśmy się żywić wyłącznie tymi algami, nie zaburzając podstawowych funkcji naszego organizmu. Spirulinę uważa się za niezwykłe i bardzo bogate źródło białka, niezbędny składnik naszej codziennej diety. Preparaty dostępne na rynku zawierają nawet 60% białek. Istnieją również doniesienia, że barwniki znajdujące się w spirulinie wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn. Spirulina jest niezwykle bogata w chlorofil, zawiera go nawet 10 razy więcej niż zielone warzywa liściaste, dzięki czemu znakomicie oczyszcza krew. Chlorofil znajdujący się w spirulinie wspomaga produkcję czerwonych krwinek, oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, reguluje pracę jelit, jak również jest źródłem łatwo przyswajalnej formy magnezu. Ta niezwykła alga sprzyja również naprawie uszkodzonych komórek DNA. Pojawiły się już pierwsze badania na zwierzętach sugerujące, że spirulina może zwiększać produkcję przeciwciał, zwalczając infekcje, a także choroby przewlekłe.
Różeniec górski – złoty korzeń Syberii
“Extract from the yellow roots of Rhodiola rosea” „Wyciąg z żółtego korzenia różeńca górskiego może się okazać najlepszym lekarstwem na skołatane nerwy w epoce kryzysu” – cytat z „Newsweeka” z 4 stycznia 2009 roku. Różeniec górski zawiera wiele cennych dla organizmu substancji, takich jak fenoloalkohol, glikozydy, salidrozyd, rozarin, rozawin, rozin, liczne flawonoidy, fenolokwasy, kwasy organiczne (bursztynowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy), garbniki, tłuszcze, wosk, steryny, oksykumarynę. Obecnie, wykorzystując nowoczesne metody badawcze, wyizolowano aż 29 składników czynnych z Rhodiola rosea. Już ponad 1000-letnie księgi tybetańskie wspominają o korzystnym wpływie tej rośliny na zdrowie. Stosowano ją głównie w celu poprawy złego nastroju, w stanach przewlekłego zmęczenia oraz aby zwiększyć wydajność pracy. W XX wieku różeniec górski stał się przedmiotem zainteresowania naukowców. Pierwsze badania przeprowadzono już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku w byłym Związku Radzieckim. Od tego czasu opublikowano ponad 180 badań naukowych nad działaniem tej rośliny. Surowiec sklasyfikowano jako adaptogen, czyli substancję pochodzenia naturalnego zwiększającą zdolność organizmu do zmieniających się warunków środowiska.
Synefryna
Synefryna należy do grupy naturalnych stymulatorów oraz substancji wspomagających odchudzanie. Otrzymuje się ją z pomarańczy gorzkiej. Stosowanie synefryny jest zasadne, ale tylko i wyłącznie w małych dawkach, gdyż spożywana w dużych ilościach, w szczególności w połączeniu z codzienną dawką kofeiny, może być bardzo niebezpieczna. Synefryna jest doskonałym stymulantem, nie na darmo mówi się o niej: „naturalna efedryna”. Działa ona podobnie do czerwonego wina, w małych dawkach działa jak lek, w dużych – jak trucizna powodująca arytmię serca.
Vitamin C to naturalny ekstrakt z dzikiej róży, aceroli i rokitnika – roślin, w których naturalna witamina C występuje w kilkukrotnie większych stężeniach niż np. w cytrynie. Wiele badań naukowych opisanych poniżej dowodzi unikalnych dla zdrowia właściwości naturalnej witaminy C. Opracowana przez nas receptura dostarcza wyjątkowej „molekuły życia”, pochodzącej wprost z natury. Ekstrakt z dzikiej róży, aceroli i rokitnika Vitamin C to idealne połączenie naturalnych składników pomagających zachować zdrowie.
Acerola – naturalna witamina C
Acerola, zwana również wiśnią z Barbados, jest rekordzistką pod względem zawartości witaminy C. Jej jeden owoc ważący 4,5 g ma tyle witaminy C co kilogram cytryn. Jedna mała szklanka (180 ml) soku z aceroli może zawierać tyle witaminy C co 14 litrów soku pomarańczowego. Roślina pochodzi z Karaibów i Ameryki Środkowej. Przypuszcza się, że Indianie z wysp karaibskich przenosili nasiona lub rośliny podczas migracji pomiędzy wyspami i korzystali z dobroczynnych właściwości aceroli już w czasach prekolumbijskich. Acerola, zawierająca prawie 100 razy więcej witaminy C od owoców cytrusowych, zwycięża w tej rywalizacji także czarną porzeczkę, która ma jej ponad 10 razy mniej. Jeden lub dwa owoce aceroli, zależnie od wielkości i zawartości witaminy C, zapewniają rekomendowaną dzienną dawkę tej witaminy. Poza tym w owocach występuje znaczna ilość prowitaminy A oraz tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina PP), wapń, fosfor i żelazo. Inne substancje zawarte w aceroli to: witamina A (bardzo dużo, nawet 4300-12500 jednostek międzynarodowych w 100g), białka, magnez, mangan, kwas jabłkowy. Ta wyjątkowa kompozycja według aktualnego stanu wiedzy zwiększa działanie witaminy C w naszym organizmie i wzmaga produkcję przeciwciał oraz znacznie wspomaga działanie przeciwutleniaczy. W medycynie ludowej acerola była również używana w leczeniu biegunki i chorób wątroby. Pomocna okazywała się w terapii przewodu pokarmowego, dzięki właściwościom kwasu jabłkowego, fenolokwasów i garbników (substancje o tzw. działaniu prozdrowotnym cechujące się bardzo wysoką aktywnością przeciwutleniającą).
Dzika róża
Owoc dzikiej róży znany jest i stosowany od dawna jako jedno z bogatszych źródeł witaminy C. Już od jednego do trzech owoców może pokryć dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka. Ludzie pierwotni traktowali owoce róży jako codzienne pożywienie. Naukowcy odkryli, że w różach owocowych zawartych jest około 130 związków, które mają dobroczynny wpływ na organizm ludzki. Oprócz witaminy C znajdują się tam m.in. witaminy A, B1, B2, E, K, kwas foliowy, kwas elagowy, kwas galusowy, garbniki, flawonoidy, karotenoidy, cukry i pektyny. Prawdziwą rewolucję w podejściu do róż owocowych wywołało odkrycie duńskich uczonych, którzy wykazali przeciwzapalne działanie zawartego w owocach dzikiej róży (Rosa canina) galaktolipidu i udowodnili jego skuteczność w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Mechanizm oddziaływania przeciwzapalnego polega na hamowaniu chemotaksji leukocytów, obniżeniu stężenia białek ostrej fazy (CRP) i kreatyniny w moczu.
Na szczególną uwagę zasługują również antyoksydacyjne właściwości wyciągów z róż. Badanie ekstraktu wodnego z kwiatów Rosa rugosa wykazało jego wysoką aktywność przeciwutleniającą, wskazując jednocześnie, że za to działanie odpowiadają zawarte w ekstrakcie pochodne kwasu galusowego oraz polisacharydy. W owocach dzikiej róży obserwuje się także obecność związku o działaniu przeciwzapalnym – galaktolipidu (GOPO). Owoce dzikiej róży stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów witamin i zwiększenia odporności organizmu. Wskazaniem są: rekonwalescencja, stany ogólnego osłabienia, zmęczenie oraz stres, nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych, a także choroba przeziębieniowa. Preparaty zawierające owoce róży zalecane są także kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią, jak również osobom cierpiącym na różnorodne schorzenia reumatoidalne.
Dzika róża znalazła zastosowanie między innymi przy leczeniu w chorobach zakaźnych, zaburzeniach krążenia i przemiany materii oraz w alergii. Dzięki polifenolom R. fructus działa rozkurczowo, moczopędnie i napotnie. Flawonoidy, antocyjany, pektyny i kwasy organiczne wpływają na zwiększenie wchłaniania, potęgowanie działania i ochronę przed rozkładem zawartej w surowcu witaminy C. Działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, przeciwbiegunkowe i hemostatyczne surowiec zawdzięcza garbnikom. Dostatecznie wysoki poziom witaminy C zawartej w owocach dzikiej róży chroni przed zatruciem różnymi lekami oraz substancjami szkodliwymi znajdującymi się w powietrzu, wodzie i pożywieniu. Bardzo cenną zaletą tej witaminy jest hamowanie tworzenia się w przewodzie pokarmowym tzw. nitrozoamin, które są związkami rakotwórczymi, powstającymi w przewodzie pokarmowym w wyniku spożywania warzyw uprawianych z dużym nadmiarem nawozów azotowych.
Rokitnik
Rosyjski ananas, cierń morski, koralowiec, rokitnik – rozłożysty krzew, którego ozdobę stanowią pomarańczowe jagody. Ma wiele nazw, ale jedno nie ulega wątpliwości: jest to roślina o wyjątkowych zaletach leczniczych i kosmetycznych.
Bomba witaminowa
Najbardziej wartościowe są pomarańczowe owoce, które najlepiej zbierać między sierpniem a październikiem, choć utrzymują się na krzewie przez całą zimę, a po przemarznięciu stają się nawet bardziej słodkie. W ich składzie znajdziemy dużą porcję zwiększającej odporność organizmu witaminy C. W przeciwieństwie do wielu innych owoców w aceroli podczas obróbki termicznej nie ulega ona rozkładowi, ponieważ roślina ta nie ma enzymów odpowiadających za eliminację kwasu askorbinowego. Rokitnik to także bardzo bogate źródło witaminy E, chroniącej komórki przed utleniaczami i szkodliwym działaniem wolnych rodników. W pomarańczowych owocach jest jej czterokrotnie więcej niż np. w pestkach słonecznika.
Więcej witaminy A niż w marchewce
Po rokitnik powinny sięgnąć również osoby potrzebujące witaminy A, obniżającej poziom cholesterolu i wspomagającej funkcjonowanie układu krwionośnego. Owoce z rosyjskiego ananasa zawierają jej trzykrotnie więcej niż np. marchew. Jako jedna z niewielu roślin rokitnik dostarcza nam witaminy B12, na której niedobór mogą cierpieć weganie. Jest także bogaty we flawonoidy (charakteryzują się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, usuwają z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu), kwasy organiczne (głównie maleinowy i szczawiowy) oraz wolne aminokwasy. W rokitniku nie brakuje również ważnych pierwiastków, m.in. fosforu, żelaza, manganu, boru, wapnia i krzemu.
Do jedzenia i picia
Owoce rokitnika można spożywać na surowo, dodawać do ciasta lub przyrządzać z nich przetwory: dżemy, galaretki, konfitury, wina i nalewki. Są bardzo aromatyczne i łączą w sobie smak cytrusów, brzoskwini i ananasów. Z suszonych liści rokitnika niektórzy przygotowują smaczny napar, który z powodzeniem zastępuje herbatę.
Sok pełen wartości
W sklepach ze zdrową żywnością bez trudu znajdziemy sok, który uchodzi za najbardziej wartościowy produkt z rokitnika. Wymieszany z wodą lub innymi sokami owocowymi (np. jabłkowym lub pomarańczowym) stanowi świetne uzupełnienie codziennej diety. Jego zalety można długo wyliczać. Jest doskonały do wzmocnienia odporności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pomaga zwalczać infekcje, poprawia krążenie, obniża poziom cholesterolu, reguluje pracę układu trawiennego i przemianę materii, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, usprawnia pracę mózgu i układu nerwowego. Sok poprawia także nastrój, dodaje energii oraz działa antydepresyjnie, co warto wykorzystać szczególnie jesienią i zimą. Zwiększa potencję i przedłuża żywotność plemników.
Właściwości naturalnej witaminy C
Odkrywca witaminy C, Albert Szent-Györgyi, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, nazwał ją „molekułą dającą życie” (life-giving molecule) i proponował dla tej substancji inną nazwę – witamina P – od angielskiego protective (ochronna). Jego dokonania naukowe spotkały się z uznaniem światowych gremiów. Albert Szent-Györgyi obronił doktorat w Cambridge, gdzie przebywał jako stypendysta Fundacji Rockefellera. W 1947 roku wyjechał do USA, gdzie został profesorem na prestiżowym uniwersytecie w Princeton.
„Czy witamina C jest molekułą życia?”
Podwójny laureat Nagrody Nobla, pionier medycyny ortomolekularnej dr Linus Pauling poświęcił całe życie na badania nad witaminą C. Jego interdyscyplinarna wiedza z dziedziny biochemii i fizyki zaowocowała szeregiem odkryć z zakresu biologii ewolucyjnej, fizyki, chemii i medycyny. Osiągnięcia dr. Paulinga doceniane są na całym świecie, a w Stanach Zjednoczonych istnieje wydział jego imienia – Linus Pauling Institute na Uniwersytecie Stanu Oregon, kontynuujący badania nad właściwościami cząsteczki życia.
Właściwości molekuły życia
Badania prowadzone na całym świecie potwierdzają tezę, że witamina C ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i reguluje szereg mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Kofaktor reakcji biomolekularnych
Witamina C bierze udział w biosyntezie kolagenu – ważnego związku odpowiadającego między innymi za budowę naczyń krwionośnych, chrząstek, kości, dziąseł oraz za elastyczność i giętkość skóry. Kolejną istotną funkcją witaminy C jest jej udział w syntezie karnityny i katecholamin. To enzymy niezbędne w procesach energetycznych naszego organizmu. Dzięki tym substancjom organizm człowieka może spalać tłuszcze, zapewniając odpowiedni poziom energii. Witamina C jest także zaangażowana w metabolizm cholesterolu do kwasów żółciowych. Dodatkowym efektem zażywania molekuły życia jest zwiększenie przyswajalności żelaza, ważnego w procesie budowy hemoglobiny – podstawowego składnika czerwonych krwinek.
Przeciwutleniacz (antyoksydant)
Jedną z podstawowych przyczyn starzenia się komórek, a zarazem organizmu są tzw. wolne rodniki i reaktywne formy tlenu (ROS), które uszkadzają (utleniają) końcówki łańcuchów DNA i RNA. Witamina C jest najskuteczniejszym antyoksydantem, czyli przeciwutleniaczem, zapobiegającym działaniu szkodliwych substancji. W dodatku bierze udział w regeneracji pozostałych antyoksydantów i naprawia ważną dla organizmu witaminę E. Oprócz ochrony podstawowych cegiełek naszego organizmu osłania także łańcuchy niezbędnych cząstek organicznych takich jak białka i lipidy. Jej działanie redukujące stres oksydacyjny powinni docenić przede wszystkim palacze.
Choroby nowotworowe
Badania naukowe potwierdzają, że spożywanie witaminy C zmniejsza ryzyko występowania szeregu nowotworów. Osoby, które w codziennej diecie stosowały ponadprzeciętne ilości witaminy C, znacznie rzadziej chorowały na raka piersi, przewodu pokarmowego, chłonniaki nieziarnicze. Te unikalne właściwości antyrakowe to kolejny argument za stosowaniem witaminy C jako nutraceutyku.
Układ naczyniowy
Regularne stosowanie naturalnej witaminy C ma wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. W związku z tym, że bierze ona udział w syntezie podstawowych cegiełek naszego organizmu, molekuła życia ma wpływ na szereg układów. Witamina ta zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy. Badania wykazały, że konsekwentne stosowanie witaminy C prowadzi do poprawy rozszerzania naczyń u osób z chorobą niedokrwienną serca, a także osób z dławicą piersiową, zastoinową niewydolnością serca, cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu i wysokim ciśnieniem krwi. Poprzez oddziaływanie na układ naczyniowy witamina chroni także mózg przed udarem.
Zaćma
Przyczyną zaćmy są zmiany zachodzące w soczewce oka, która skupia światło, tworząc wyraźny i ostry obraz na siatkówce. Naukowcy na podstawie badań przekrojowych twierdzą, że witamina C zmniejsza ryzyko powstawania zaćmy, przez co chroni nasz wzrok.
Cukrzyca
Przewlekła hiperglikemia (cukrzyca) wiąże się z uszkodzeniem oraz zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Związek pomiędzy ilością poziomu witaminy C we krwi, a ryzykiem cukrzycy odnotowano podczas przekrojowych badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy stwierdzili, że im wyższe stężenie witaminy C we krwi, tym ryzyko zachorowania na cukrzycę było niższe.
Astma
Astma oskrzelowa to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, u której podłoża leży nadreaktywność oskrzeli, prowadząca do nawracających napadów duszności i kaszlu. Podawanie witaminy C prowadziło do uzyskania o połowę lepszych rezultatów niż w przypadku grupy kontrolnej.
Nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze jest poważną chorobą mającą wpływ na cały organizm, dlatego profilaktyka w tym zakresie, jak i działania nakierowane na jej leczenie są niezwykle istotne dla prawidłowego, zdrowego funkcjonowania organizmu. Wpływ witaminy C na układ naczyniowy jest nieoceniony – naukowcy stwierdzili jej terapeutyczne działanie polegające na obniżaniu ciśnienia tętniczego.
Zatrucia ołowiem
Do skutków zatrucia ołowiem u dzieci należą nieprawidłowy wzrost i rozwój, ponadto dzieci zatrute ołowiem są bardziej narażone na trudności w uczeniu się, zaburzenia zachowania i mają niższy iloraz inteligencji. U dorosłych toksyczność ołowiu może spowodować uszkodzenie nerek, wysokie ciśnienie krwi i niedokrwistość. Witamina C zmniejsza toksyczność ołowiu, redukując jego negatywne skutki dla organizmu.
Naturalna witamina C
Dlaczego warto stosować naturalną witaminę C? Witamina syntetyczna jest bardzo słabo przyswajalna. Cała tajemnica tkwi w strukturze atomowej, która różni się w zależności od pochodzenia związku. Syntetyczna witamina C jest tzw. izomerem prawoskrętnym, natomiast naturalna – izomerem lewoskrętnym. Ponadto naturalna molekuła życia nie występuje nigdy samodzielnie jak jej chemiczny odpowiednik. Zawsze towarzyszy jej kompleks bioflawonoidów, które zwiększają wchłanianie jej do komórek i wykorzystanie przez organizm.
Naturalnym źródłem bioflawonoidów są między innymi owoce dzikiej róży. W ten sposób działanie naturalnej witaminy C jest wielokrotnie spotęgowane – zachodzi efekt synergii pomiędzy bioflawonoidami a samą witaminą. Naturalna witamina C pozyskiwana z owoców z kompleksem bioflawonoidów nie zakwasza organizmu, tak jak to się dzieje w przypadku witaminy C syntetycznej!
Jakie dawki przyjmować?
Organizm człowieka, tak jak wszystkich naczelnych, nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie witaminy C, dlatego dostarczanie jej w codziennej diecie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zwierzęta, które potrafią syntetyzować witaminę C, produkują ją w ilościach rozpoczynających się od kilku gramów na dobę, co pozwala odnieść się do zapotrzebowania człowieka. Wiadomo, że biochemik dr Linus Pauling, dwukrotny laureat Nagrody Nobla, przyjmował ok. 18 tysięcy mg, czyli 18 gramów witaminy C dziennie przez ponad 30 lat, w tym okresie nie odczuwał negatywnych skutków, dożywając 94 lat.
W dzisiejszym świecie, pełnym chemikaliów i narażającym na stres, nawet podejście konserwatywne wyznacza pożądaną dawkę na 300-400 mg witaminy C. Oficjalnie zalecane w wielu krajach spożycie 60 mg wystarcza właściwie tylko do tego, żeby zęby nie wypadały z powodu szkorbutu. Na podstawie powyższych danych należy zastanowić się, czy zadowolimy się unikaniem szkorbutu i profilaktyczną dawką 60 mg, czy raczej wybierzemy szeroką ochronę antyoksydacyjną w znacznie większej dawce molekuły życia.
Strona internetowa producenta:
wellu.eu