Essential Care to producent jednych z najlepszych naturalnych kosmetyków na świecie. To rodzinna brytyjska firma istniejąca od 2003 roku. W swojej ofercie ma naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała włosów także te specjalistyczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci i niemowląt. To produkty naturalne certyfikowane i wyprodukowane z największą starannością. Stanowią połączenie wiedzy na temat ziołolecznictwa, aromatoterapii. Wielokrotnie produkty Essential Care zdobywały nagrody za najwyższą jakość, skuteczność, innowacyjność i delikatność. Wytwarzane są na bazie ziół, bogatych w antyoksydanty roślinnych olejach, ekstraktów roślinnych z roślin pochodzących z ekologicznych upraw. Są odpowiednie nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Produkty Essential Care posiadają certyfikat organiczności Soil Association będącej jedną z najbardziej restrykcyjnych europejskich instytucji certyfikującej organiczne produkty.

Essential Care

Produkty Essentilal Care sprzedawane są na całym świecie. Nie zawierają składników modyfikowanych genetycznie ani szkodliwych chemicznych dodatków. Nie zawierają sztucznych barwników, aromatów, konserwantów ( np. parabenów), pochodnych ropy naftowej, alkoholu, SLS( Sodium Lauryl Sulfate), SSLS ( Sulfate Sodium Laureth Sulphate). Nie są testowane na zwierzętach ani produkty końcowe ani składniki z których są wytwarzane. To jedne z pierwszy kosmetyków posiadających poza certyfikatem Soil Association również certyfikat Fair Trade. To kosmetyki tworzone z pasji i według konkretnych zasad. Linia kosmetyków dla mamy i dziecka to najzdrowsze i najdelikatniejsze produkty zaspokajające szczególne potrzeby i gdy trzeba spełniające lecznicze funkcje.

Unikalne specjalistyczne preparaty
“I po raz pierwszy miałam do czynienia z farmakognozją kiedy byłam nastolatką i od tego też czasu stałam się wielbicielką medycyny naturalnej i ogrodnictwa ekologicznego. W 1970 roku zaczęłam na dobre studiować zioła i olejki eterycznych na Narodowym Instytucie Zielarzy Medycznych i stałam się jednym z pierwszych członków Międzynarodowej Federacji w 1985 roku. Poza tworzeniem aromatoterapeutycznych preparatów wykładałam i byłam szeroko zaangażowana w nauczanie i wprowadzanie tychże produktów do naturalnego leczenia szpitalnego i hospicyjnego. Podstawowa formuła naprawcza ‘Odylique and Essential Care’s Repair Lotion’ dała swój początek w opiece i czasami w łagodzeniu egzemy w naszej rodzinie, której członkowie mieli skłonność do alergii skóry. Wciąż tworzymy te unikalne preparaty do dzisiaj.”

Margaret Weeds, Założycielka.

Wysoka wydajność i czystość
Certyfikaty ekologiczne w pełni gwarantują organiczną czystość produktu. Oznacza to także, że również nasze oleje roślinne i zioła lecznicze zawierają maksymalne ilości witamin i innych przeciwutleniaczy, które mogą być łatwo wchłaniane i wykorzystywane przez skórę do jej pielęgnacji i urody. Prawdziwa synergia nauki i przyrody. Badania pokazują, że gdy rośliny są uprawiane w sposób ekologiczny mają bezsprzecznie większą zawartość witamin i minerałów niż gdy rosną intensywnie i są spryskiwane pestycydami i herbicydami.

Pełne antyoksydantów
Przeciwutleniacze neutralizują szkodliwe działanie reaktywnych cząsteczek zwanych “wolnymi rodnikami”.

Wolne rodniki są wytwarzane w naszym organizmie z podstawowym zastosowaniem tlenu, a na skórze poprzez ekspozycję na światło słoneczne, zanieczyszczenie powietrza i niektóre syntetyczne środki przeciwsłoneczne. Powodują one reakcję łańcuchową obrażeń komórek i tkanek, w skórze, powodują widoczne zniszczenia, przebarwienia i przedwczesne starzenie się skóry. Jaskrawo kolorowe owoce, warzywa, zioła i świeże, oliwy tłoczone na zimno są naturalnie bogate w przeciwutleniacze przeciwdziałające niszczycielskiemu działaniu wolnych rodników. Są on bogate zwłaszcza witaminy C, E, beta-karoten oraz polifenole i odgrywają ochronną rolę poprzez dietę także i na skórę ale to za mało dla skóry.

Już dawno zauważono, że skóra potrzebuje cenną ochronę tych silnych przeciwutleniaczy też i poprzez włączenie ich do naszej pielęgnacji skóry w naturalnej postaci do są one wtedy lepiej dostępne i wykorzystane. Możemy wykorzystać moc natury w pełni. Wierzymy, że przy użyciu najwyższej jakości olejów roślinnych tłoczonych na zimno i aktywnych substancji z ziół wyodrębnionych również bez użycia ciepła w celu zachowania ich cennych przeciwutleniaczy i innych ważnych składników, jest kluczem do sukcesu naszej wyjątkowej ekologicznej pielęgnacji skóry. Aktualne badania pokazują, że przeciwutleniacze mogą być równie skuteczne jak kosmetyki z filtrem UV, w ochronie skóry przed uszkodzeniem promieniami słonecznymi.

Biodynamiczne składniki
Bazujemy na produktach roślinnych uprawianych na biodynamicznych, ekologicznych farmach których zasady zostały już określone w 1920 roku przez Rudolpha Steinera. W uprawie nie są stosowane syntetyczne nawozy, środki owadobójcze, grzybobójcze i herbicydy. Kładzie się nacisk na synergię natury, wzbogacanie gleby naturalnymi kompostami aby zrównoważyć i wzbogacić mikroflorę zapewniając tym samym optymalne warunki wzrostu roślin. Ma to na celu również uzyskać zbiory bogate w odżywcze składniki pełne witalności. Zioła i rośliny tak uprawiane są stosowane w całej gamie produktów Essential Care. Te ekologiczne uprawy posiadają również certyfikat Demeter.

Ponowne użycie i recykling
Niezwykle dla nas ważne jest aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Wspieramy ekologiczne rolnictwo, recykling a także zwracamy uwagę na oszczędzanie energii przy procesie produkcji i pakowania zaczynając od wybory lokalnego producenta opakowań i korzystaniu z opakowań nadających się do recyklingu oraz będących nie toksycznymi. Jako mała firma jesteśmy w stanie szybko reagować przy wprowadzaniu innowacyjnych materiałów przyjaznych środowisku, podlegających recyklingowi a które spełniają nasze oczekiwania minimalizmu i realizacji naszych celów.

Dlatego też wszystkie nasze butelki 200ml, słoiczki 175g i 50 g pochodzącą w 100% z recyklingu – często to szkło które wcześniej było butelkami na mleko. 90% naszych opakowań jest produkowanych w Europie.

Fairtrade
Etyczna produkcja oraz etyczny handel były zawsze dla nas priorytetem. W 2009 miętową maską oczyszczającą zapoczątkowaliśmy jako pierwsi w Wielkiej Brytanii certyfikację fairtrade dla produktów do pielęgnacji skóry. Mając na względzie nasze priorytety, zaangażowanie w zrównoważony rozwój i konieczność ograniczania emisji dwutlenku węgla, staramy się współpracować z lokalnymi hodowcami i uczciwymi organizacjami także gdy jest konieczność kupowania poza granicami Wielkiej Brytanii i Europy.

O naszym maśle shea i cukrze z trzciny cukrowej z plantacji Fairtrade
Współpracujemy z ekologicznymi plantacjami trzciny cukrowej w Paragwaju. Plantacje prowadzone są według tradycyjnych zasad z jakich korzystali jeszcze przodkowi tamtejszych rolników z zachowaniem różnorodności biologicznej zamiast intensywnego rolnictwa.
Podobnie masło shea wykorzystywane przy produkcji kosmetyków Essential Care pochodzi z plantacji fairtrade w Ghanie. Masło to znajduje się między innymi w naszych kredkach, szminkach, konturówkach do ust. Certyfikat fairtrade gwarantuje, że hodowle prowadzone są w odpowiedni sposób według określonych zasad a pracownicy otrzymują sprawiedliwe wynagrodzenie, mają godne warunki pracy i dzięki temu możliwość inwestowania w edukację swoich dzieci.

Poprzez korzystanie z produktów z plantacji fairtrade wspieramy lokalny przemysł i mamy wpływ na jego rozwój. Wspieramy też organizacje charytatywne w Anglii. Kupując nasze produkty Ty też masz w tym swój udział.

Essential Care jest nastawiona na produkcję kosmetyków najwyższej jakości. Jesteśmy jedną z nielicznych firm spełniającą restrykcyjne normy certyfikacji Soil Association na produkty kosmetyczne. Nasze produkty wykonane są z użyciem ekologicznych ziół, olejów roślinnych i wód kwiatowych, bez konwencjonalnych konserwantów, emulgatorów i detergentów.

Nasz ekologiczny certyfikat.
Wszystkie nasze produkty są certyfikowane przez jedną z najbardziej restrykcyjnych organizacji i według najbardziej surowych norm na świecie– Soil Association. Byliśmy pierwszą firmą, która uzyskała ten certyfikat na szampon do włosów. Standardy te gwarantują, że naturalne składniki uprawiane są według ekologicznych zasad, etycznie, są wolne od toksycznych składników a końcowy produkt nie zawiera toksycznych chemicznych dodatków.

Aby uzyskać ten certyfikat dla produktu, 95% jego składników musi pochodzić z ekologicznych hodowli bądź dzikich kontrolowanych i zawierać organiczny certyfikat. Jeśli norma ta nie jest spełniona certyfikat nie zostanie przyznany. Jeśli produkt zawiera 70% naturlnych ekologicznych składników, to produkt taki jest naturalny ale już według standardów Soil Association nie jest organiczny. Restrykcyjne wymagania stawiane są również pod względem substancji, których nie może być w produkcie oraz, że nie mogą się w nim znajdować modyfikowane genetycznie składniki.

Aby uzyskać taki certyfikat potrzebny jest czas i badania ale daje on gwarancję jakości. Każdy nasz dostawca poszczególnych składników musi zostać przez Soil Association zaakceptowany a składnik dokładnie zbadany. Jeśli dany składnik nie występuje w formie upraw a jest dziko rosnącym, musimy udowodnić jego czystość, miejsce pochodzenia oraz, że jest nie modyfikowany genetycznie. Nasze formuły, etykiety oraz metody produkcji są systematycznie kontrolowane pod względem jakości i rzetelności. Każdego roku Soil Association kontroluje nasz zakład produkcyjny oraz nasze ekologiczne składniki.

Przyjeliśmy zasadę, że kosmetyki muszą być bezpieczne dla ludzi i środowiska a także zasadę ostrożności. Jeśli istnieje wątpliwość czy dany składnik jest bezpieczny dla zdrowia i urody człowieka oraz czy jest bezpieczny dla środowiska to my go nie będziemy używać.

Unikamy stosowania konserwantów takich jak methylisothiazolinone (MI) a także parabenów (methyl, ethyl, propyl, butyl). Parabeny były stosowane jako konserwanty kosmetyków przez wiele lat ale dopiero w ostatnim dziesięcioleciu naukowcy zaczęli wątpić w bezpieczeństwo ich stosowania. Publikowane badania wykazały, że parabeny mogą być wchłaniane do krwiobiegu i powodować zakłócenia układu wewnątrzwydzielniczego ( hormonalnego). W 2004 roku publikowane były badania a w 2008 prowadzone obserwacje je potwierdziły, że występuje związek między stosowaniem( używaniem) parabenów a rakiem piersi. Badania i obserwacje nadal są prowadzone przez komitete naukowy UE ale dla nas są to wsytarczające dowody aby parabenów nie stosować.

Większość konwencjonalnych kosmetyków zawiera syntetyczne konserwanty, któe są na tyle silne, że dają możliwość do użytku produktu do siedmiu lat. Pomyśl sobie o spożywaniu np. siedmioletniego majonezu albo ketchupu. Dla producentó konwencjolanych kosmetyków to bardzo przydatna cecha parabenów bo nie muszą się martwić z zalegającym na półkach sklepowych produktem.

Essential Care Baby

Jeśli chodzi o roślinne ekstrakty to wiele z nich po około 2 latach traci na sile terapeutycznej oraz działaniu antyoksydacyjnym. Zmniejsza się poziom witamin odpowiedzialnych za leczenie i odżywanie skóry. Dla nas jest istotne aby wartość zawartych w naszych kosmetykch składników była na wysokim poziomie dlatego stosujemy bezpiecznie i przyjazne dla skóy substancje stabilizujące, zapewniające trwałość i jakość składników. Choć z pewnością krótszą datą przydatnści jak kosmetyków konwencjonalnych ale za to jakością i przyswajalnością odżywczych składników przewyższające znacznie. Wciąż jest jednak niewiele takich produktów jak nasze, w których zwraca się uwagę na terapeutyczne działanie kosmetyku.

Przez lata w przemyśle kosmetycznym stosowany był jako konserwant methyldibromo glutaronitril. Przez ten czas uważano, że jest bezpieczny do momentu gdy w 2005 komitet naukowy uni europejskiej stwierdził, że nie ma bezpiecznego poziomu tego związku dla kosmetyków i zakazał jego stosowanie. Wiele innych związków poza parabenami stosowanych jest w kosmetykach a mogą one mieć również negatywny wpływ na ukłd hormonalny. Przykładem są tu filtry UV takie jak kamfora, octyl-dimethyl-PABA, phthalates, benzophenone-3, octyl-methoxycinnamate i inne.
Jeszcze bardziej niepokojące jest kumulowanie się tych szkodliwych związków używanych codziennie poprzez stosowanie różnych kosmetyków je zawierających. Niektórzy naukowcy rozpoczęli badania nad wpływem takiego “koktajlu” na nasze zdrowie. Prof. Kortenkamp z wydziału toksykologii Uniwersytetu Londyńskiego zauważył niedawno, że: “niektóre substancje chemiczne w izolacji mają inne działanie a w organiźmie kobiety przy zetknięciu się z jej estrogenami i innymi naturalnym substancjami organizmu, wykazują działanie rakotwórcze”. Zwrócił również uwagę na szkodliwość związków chemicznych występujących w żywności albo dodawanych do żywności jak dioksyny, pestycydy, PCB itp. A także sztuczne substancje zapachowe w kosmetykach.

Firma Essential Care unika w swoich produktach wszelkich składników które mogłyby negatywnie oddziaływać na ludzi i środowisko dlatego w kosmetykach wykorzystywne są naturalne składniki z czystych, ekologicznych hodowli.

Certyfikaty ekologiczne Essential Care

Essential Care certyfikaty

Dane producenta kosmetyków ekologicznych Essential Care

Essential Care Organics Ltd
26 James Carter Road,
Mildenhall,
Suffolk,
IP28 7DE

Order online or call us on: 01638 716593

Strona internetowa:

https://www.odylique.co.uk/