Firma Elena jest producentom produktów liofilizowanych już od 1989 roku. Wówczas to założyciel pan Franciszek Siegień zakłada firmę pod pierwszą nazwą WPPH Elena Import-Export Franciszek Siegień, która rozwija się aż po dziś dzień. Elena to jedna jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich firm produkujących liofilizaty oraz naturalne suplementy diety w specjalnej formule opartej na rybach gwarantujących wysoka jakość odwzorowaną w pozytywnym oddziaływaniu na nasz organizm. Jej historia jest godna naśladowania dlatego tez pozwoliłem sobie na jej uszczegółowienie.

ROK 1989
Marka powstaje jako rodzinne przedsiębiorstwo, prowadzone i wspierane przede wszystkim przez spokrewnione ze sobą osoby. Pierwsza nazwa firmy to WPPH Elena Import-Export Franciszek Siegień.

LATA 90’
Marka Elena rozwija swoją działalność w zakresie liofilizacji, będąc pod stałą kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. W ramach usług firma zajmuje się przede wszystkim sublimacją ziół i przypraw, grzybów, różnych rodzajów mięs, a także owoców i warzyw.

Elena

ROK 2000
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej wydaje firmie Świadectwo Ochronne nr 153232, którego zadaniem jest zastrzeżenie znaku towarowego.

ROK 2001
W roku tym w standardy firmy został wdrożony nowy system kontroli jakości HACCP. Jako pierwsza w Polsce firma WPPH ELENA dostaje zezwolenie, które pozwala jej produkować oraz eksportować część produktów liofilizowanych: mięso drobiowe, wieprzowe oraz wołowe. W związku z tym marka widnieje w rejestrze Głównego Lekarza Weterynarii pod numerem 3452, a także otrzymuje weterynaryjny numer identyfikacyjny 30 07 03 06. Rok ten bogaty jest w rozmaite sukcesy. Firma otrzymuje specjalne wyróżnienie za Naturalne Produkty Liofilizowane podczas VIII Targów Rolno-Przemysłowych „AGRO-ZAM 2001”. Udaje się również uzyskać certyfikat, który pozwala na umieszczenie na wytwarzanym przez markę liofilizowanym szczypiorku godła „DOBRE, BO POLSKIE”.

ROK 2002
Liofilizowane flaki wołowe, mięso drobiowe oraz szynka wędzona, wytwarzane przez firmę, otrzymują od Polskiej Izby Gospodarczej Znak Wielkopolskiej Jakości. W roku tym firma WPPH ELENA otrzymała również dwie istotne nagrody: złoty medal na Międzynarodowych Targach Bydgoskich „INTERPIEK POLGASTRO 2002” oraz Puchar Starosty Kaliskiego podczas V Targów Ogrodniczo-Rolniczych i Działkowych, przyznany w kategorii Najlepszego Produktu.

ROK 2003
Rok ten odznaczał się wielkimi zmianami dla firmy. Przede wszystkim dotychczas istniejący Zakład Liofilizacji został rozbudowany, zaś oprzyrządowanie przeszło modernizację, obejmującą m.in. stworzenie nowoczesnych chłodni składowych czy wprowadzenie nowych zasad logistycznych. Po tych zmianach firma otrzymała w wyniku audytu firmy TUV Rheinland Group pozytywną opinię, a także certyfikat jakości. W tym roku rozpoczęła się również współpraca WPPH ELENA z wojskiem, poczynając od wprowadzenia firmy do rejestru przedsiębiorstw unijnych D&B zajmujących się produkcją oraz zaopatrzeniem sił wojskowych; sygnatura wpisu: D-U-N-S: 422532247. Jednocześnie podczas III Międzynarodowych Targów Zaopatrzenia Wojska, Straży Granicznej i Policji „LOGISPOL 2003” marka otrzymała nagrodę GRAND PRIX za stosowanie technologii liofilizacji w obróbce żywności.

Elena liofilizaty

ROK 2004
Firma została zarejestrowana jako podatnik VAT EU z sygnaturą PL 6180061318. Stowarzyszenie na rzecz Dostaw Towarów i Usług dla Wojska i Straży Granicznej przyjęło WPPH ELENA jako swojego członka. Jednocześnie firma uzyskała również Świadectwo Kwalifikacyjne o sygnaturze 69/B/2004, które pozwoliło na zaopatrzenie wojska w produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego.

ROK 2005
Elena otrzymała certyfikaty GOST STANDARD, które rozszerzyły jej działalność na rynek rosyjski. Przedsiębiorstwo Elena otrzymało Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej o sygnaturze 0987H. Firma została odznaczona certyfikatem, który zaświadczył o zgodności wewnętrznego systemu jakości z wymaganiami zawartymi w normie DS. 3027 E: 1997 systemu HACCP. Rok 2005 to także rok sukcesów i rozwoju. Marka zaczęła zapewniać pierwsze gotowe posiłki dla turystów w ramach ELENA TURIST. Podczas XXI Targów Zdrowego Życia i Żywności „ECOLIFE 2005” wyróżnienie otrzymał komplet zdrowych, naturalnych dodatków do żywności. Kolejne wyróżnienie, tym razem „Wstęgi Niemna”, za wykorzystanie innowacyjnych i nowoczesnych technologii firma otrzymała podczas Międzynarodowych Targów „KALININGRAD 2005”. Po raz kolejny udało się zdobyć także nagrodę GRAND PRIX za praktyczne wykorzystanie liofilizacji w przygotowaniu żywności podczas IV Międzynarodowych Targów Zaopatrzenia Wojska, Straży Granicznej i Policji „LOGISPOL 2005”.

LATA 2006-2010
Przedsiębiorstwo otrzymało kolejne certyfikaty GOST STANDARD, tym razem na rynek białoruski. Produkty liofilizacji owoców, warzyw, grzybów oraz produktów mięsnych oraz mięsa zostały objęte certyfikatem jakości HACCP. Firma rozpoczęła swoją bytność w sieci poprzez stworzenia pierwszej strony internetowej, dostępnej pod adresem www.elena.pl/poprzednia. Rozpoczęła się ekspansja na rynek rosyjski i budowa fundamentów współpracy z krajami wschodnimi. Stały rozwój firmy oraz wzbogacanie oferty produktów liofilizowanych zbiegły się w czasie z pierwszymi projektami współpracy w zakresie zaopatrzenia produktami firmy grup uprawiających sporty ekstremalne. W konkursie „Dodatek przyjazny Konsumentowi” dodatki żywnościowe tworzone metodą liofilizacji zostały nominowane do nagrody Pucharu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznawanej w trakcie międzynarodowych targów Polagra-Food 2006.

LATA 2011-2013
W związku z niemożnością eksportu produktów na rynek rosyjski firma rozbudowała sieć handlową na terenie Europy. Przedsiębiorstwo wystąpiło na audytorium konferencji szkoleniowej „Firma wiarygodnym partnerem dla służb mundurowych”, przygotowanej przez Stowarzyszenie Dostawców Na Rzecz Służb Mundurowych. Wprowadzane są nowe produkty i linie, w tym marka Kolagenum, zapewniająca naturalne suplementy diety; linia ta uzyskała I miejsce w kategorii Produktu Polskiego podczas konkursu ZŁOTA PIECZĘĆ – Nutrikosmetyk 2012. Kolagenum zostało nagrodzone również jako Produkt Roku podczas lubelskich Targów Dieta i Zdrowie 2012. Ta nowość firmy, która kryje w sobie liofilizowany kolagen z ryb, otrzymała certyfikat Cell Line.

LATA 2014-2015
Elena skierowała swoją ofertę na rynek klientów detalicznych, bazując przede wszystkim na liofilizowanych owocach, które w długofalowym planie miały stanowić zdrową przekąskę wprowadzoną do sklepików szkolnych. Przedsiębiorstwo wzięło udział w targach Lider Bezpieczeństwa Państwa, zyskując wyróżnienie za wykorzystanie innowacyjnych technologii w służbie bezpieczeństwa i systemu obrony kraju. Firma otrzymała również niezwykłe wyróżnienie – medal honorowy „Zasłużony dla Eksportu”.

Elena

Strona internetowa producenta:

http://elena.pl