Certyfikat ekologiczny jest dokumentem zaświadczającym, że dany produkt spełnia normy i kryteria stanowiące podstawę do nadania symbolu ekologicznego. Podstawowymi kryteriami, jakie stawiają jednostki certyfikujące producentom kosmetyków ekologicznych określają:
- składniki dopuszczone do produkcji kosmetyków ekologicznych
- procesy, które można stosować przy przetwarzaniu surowców
- minimalną zawartość [%] składników naturalnych
- dopuszczalny poziom składników syntetycznych (np. konserwantów)
Elementem procesu certyfikacyjnego jest poddanie się producenta regularnym audytom jednostki certyfikującej, które mają na celu zapewnić pełną zgodność ze wszystkimi kryteriami i regułami standardu.
CERYTIKAT EKOLOGICZNY ECOCERT
Firma Ecocert od 2002 roku sprawdza jakość kosmetyków ekologicznych. Klasyfikuje na dwa rodzaje kosmetyków:
1. Znak: “Kosmetyki naturalne” – które, powinny posiadać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego oraz może być maksimum 5% składników syntetycznych.
2. Znak: “Kosmetyki naturalne ekologiczne” – które, powinny posiadać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego oraz minimum 50% naturalnych surowców pochodzących z upraw ekologicznych, a zawartość związków syntetycznych – to maksimum 5%.
W przypadku obydwu rodzajów kosmetyków obowiązują następujące zasady:
– zakaz stosowania składników GMO – surowców ( zarówno roślinnych jak i zwierzęcych ) modyfikowanych genetycznie
– zakaz stosowania syntetycznych substancji zapachowych i barwiących
– zakaz naświetlania radioaktywnego w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego
– zakaz testowania kosmetyków i składników na zwierzętach
surowce zwierzęce (np. mleko, tłuszcze) mogą być pozyskiwanie wyłącznie z żywych zwierząt
– zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, emulgatorów PEG, większości konserwantów (dozwolone są między innnymi: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas askorbinowy, kwas salicylowy oraz ich sole).
Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem kontrolującym z główną siedzibą we Francji. Ecocert przyznało dotychczas certyfikaty ponad 1000 produktom.
Więcej informacji na stronie : www.ecocert.de
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY BDIH
Niemiecka jednostka kontrolująca istniejąca od 1951 roku. Wymogi stawiane dla nadania certyfikatu BDIH są następujące:
– stosowanie do produkcji kosmetyków, roślinnych surowców pochodących z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
– zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyków
– zakaz używania surowców pochodzących od martwych zwierząt ( np.: olej z żółwi, olej z norki, tłuszcz ze świstaka, kolagen odzwierzęcy)
– rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny oraz innych pochodnych ropy naftowej,
– stosowanie wyłącznie naturalnych metod konserwacji,
– dozwolone są konserwanty: kwas benzoesowy, alkohol benzoesowy, kwas askorbinowy, kwas salicylowy oraz ich sole
– zakaz stosowania produktów modyfikowanych genetycznie,
– rezygnacja z radioaktywnego naświetlania w celu odkażania surowców przy produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego,
– stosowanie ekologicznych i biodegradowalnych opakowań.
Więcej informacji na stronie: www.kontrollierte-naturkosmetik.de
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY SOIL ASSOCIATION
Jest wiodąca Angielską organizacją certyfikująca dla produktów organicznych. Certyfikat zapewnia, że :
– produkt jest organiczny w 95% lub
– jeżeli nie posiada wystarczającej ilości składników organicznych, to jest w 70% organiczny i ma opis składników organicznych,
– produkt nie był testowany na zwierzętach
– nie zawiera takich składników jak: parabeny, produkty pochodzenia petrochemicznego, sztuczne aromaty oraz detergenty,
Więcej informacji na stronie: www.soilassociation.org
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY COSMEBIO
Certyfikat – logo BIO lub ECO – który, gwarantuje, że kosmetyk zawiera głównie składniki naturalne oraz pochodzenia naturalnego. Kosmetyki, które posiadają logo Cosmebio, spełniają następujące kryteria :
– posiadają co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego ( we wszystkich przypadkach odsetek jest jeszcze większy)
– mogą zawierać minimalną ilość syntetycznych substancji, które wciąż nie są dostępne w postaci naturalnej z wykluczeniem PEG, silikonów i pochodnych ropy naftowej
– zakaz stosowania takich konserwantów jak parabeny lub fenoksyetanol
– zakaz używania roślin genetycznie modyfikowanych
– zakaz stosowania syntetycznych barwników i zapachów
– opakowania muszą podlegać biodegradacji
– zakaz obróbki jonizacyjnej.
Więcej na stronie: www.cosmebio.org
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY ICEA
Włoska organizacja certyfikująca żywność i kosmetyki, które produkowane są w sposób przyjazny dla środowiska.
Więcej informacji na stronie: www.icea.info
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY USDA ORGANIC
Certyfikat nadawany przez departament rolnictwa USA. To jeden z najbardziej wymagających i kompleksowych systemów certyfikacji. Kosmetyki z przyznanym certyfikatem USDA Organic posiadają co najmniej 95% składników pochodzenia organicznego. Wszystkie składniki produktów dozwolone do stosowania przez USDA są również akceptowane przez FDA – jest to najbardziej restrykcyjna na świecie instytucja kontrolująca żywność i leki.
Więcej informacji na stronie: www.usda.gov
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY IHTK
Logo „ króliczka z ochraniającą go dłonią” – jest to ekologiczny znak Międzynarodowego Związku Producentów Przeciwko Stosowaniu Testów na Zwierzętach w kosmetyce. Daje gwarancję, że dany produkt nie był testowany na zwierzętach oraz żaden z jego składników również i produkt taki nie zawiera substancji pochodzących z martwych zwierząt.
Więcej informacji na stronie: www.ihtk.de
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY ICADA
Niemiecka jednostka kontrolująca istniejąca od 1997 roku, ma na celu wyróżnienie producentów rzeczywiście naturalnych kosmetyków. Kosmetyki takie muszą spełniać następujące kryteria:
– surowce roślinne stosowanie w produkcji muszą pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
– zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt ( tj. olej z żółwi, olej z norki, tłuszcz ze świstaka, kolagen zwierzęcy)
– surowce odzwierzęce mogą pochodzić tylko od żywych zwierząt ( np.: mleko, miód)
– zakaz stosowania testów na zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyków
– nakaz stosowania ekologicznych, biodegradowalnych opakowań
– zakaz korzystania z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych pochodnych ropy naftowej
Więcej informacji na stronie: www.zertifizierte-naturkosmetik.eu
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY QUALITE FRANCE
Francuska jednostka certyfikująca należąca do Bureau Veritas. Kosmetyki certyfikowane przez Qualite France posiadają znak Cosmebio i spełniają następujące kryteria:
– zawierają co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, z upraw naturalnych lub z upraw ekologicznych
– zakaz stosowania substancji z roślin genetycznie modyfikowanych
– zakaz stosowania syntetycznych barwników, zapachów i konserwantów ( parabenów)
– mogą zawierać minimalne ilości syntetycznych substancji, które wciąż nie są dostępne w postaci naturalnej z wyłączeniem PEG, silikonów i pochodnych ropy naftowej,
– nakaz stosowania opakowań biodegradowalnych
Więcej informacji na stronie: www.qualite-france.com
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY DEMETER
Niemieckie stowarzyszenie producentów ekologicznych istniejące od 1924 roku. Jest pionierem w sferze badań nad pochodzeniem kosmetyków. Tylko partnerzy przestrzegający restrykcyjnych kryteriów i systematycznie kontrolowani mają pozwolenie na używanie logo Demeter. Stowarzyszenie wymaga rezygnacji z syntetycznych nawozów, chemicznych środków ochrony roślin oraz nie stosowania sztucznych dodatków w przetwórstwie. Wszystko to po to, aby wspomagać procesy życiowe w ziemi i w pożywieniu. Produkty posiadające certyfikat Demeter są wysokowartościowe.
Więcej na stronie: www.demeter.net
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY NATRUE
Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych, które działa na rzecz ochrony najwyższych standardów dla kosmetyków naturalnych oraz ich składników. Certyfikacja kosmetyków naturalnych i organicznych podzielona jest na trzy poziomy oraz trzy znaki graficzne. Kosmetyki organiczne nie mogą zwierać w swoim składzie między innymi: pochodnych ropy naftowej ( np. parafiny, wazeliny), syntetycznych aromatów i barwników oraz konserwantów nieidentycznych z naturalnymi, nie mogą zawierać organizmów modyfikowanych genetycznie i surowców pochodzących z martwych zwierząt.
Logo Natrue z jedną gwiazdką – to znak kosmetyków naturalnych, w których składzie znajdują się prawie wyłącznie składniki naturalne lub pochodzenia naturalnego spełniające surowe wymogi Natrue. Przy produkcji składów kosmetyków naturalnych stosować można jedynie wodę i surowce odpowiadające trzem grupom: naturalne, identyczne z naturalnymi i niemal naturalne.
Logo Natrue z dwoma gwiazdkami – to znak kosmetyków naturalnych ze składnikami bio. Mają obowiązek spełniać wymagania stawiane kosmetykom naturalnym oraz w składzie zawierać między innymi 15% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie i maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Oprócz tego minimum 70% naturalnych roślinnych składników występujących w kosmetyku musi pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich upraw zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej – EC 834/2007
Natrue z trzema gwiazdkami – to znak kosmetyków organicznych, spełniających wymagania dla kosmetyków naturalnych oraz zawierające w składzie minimum 20% substancji naturalnych niemodyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Oprócz tego minimum 95% naturalnych roślinnych składników występujących w kosmetyku musi pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich upraw zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej – EC 834/2007 ( wymogi Natrue z 3 gwiazdkami są podobne do aktualnych wymogów ECOCERT I COSMEBIO)
Więcej informacji na stronie: www.natrue.org
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY VEGAN SOCIETY
Charytatywna organizacja istniejąca od 1944 roku. Znak Vegan Society zapewnia o spełnianiu szeregu standardów skupionych wokół idei – wolne od składników pochodzących od zwierząt oraz nie testowane na zwierzętach. Odnosi się to zarówno do samego produktu jak i do wszystkich komponentów użytych w produkcji.
Więcej na stornie: www.vegansociety.com
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY BIOGRO
Organ certyfikujący w Nowej Zelandii, organizacja znana z wysokich standardów, regulująca zasady ekologicznego rolnictwa oraz hodowli. Certyfikuje wszelkie produkty ekologiczne łącznie z kosmetykami.
Więcej na stornie: www.biogro.co.nz
CERTYFIKAT EKOLOGICZNY AIAB
Kryteria Cosmetics Bio AIAB zostały przygotowane przez Włoskie Stowarzyszenie na rzecz rolnictwa ekologicznego (AIAB).
Cele kryteriów:
– pozostać w zakresie pielęgnacji ciała przy użyciu produktów o niskim oddziaływaniu na środowisko i możliwości ochrony zdrowia konsumentów. Spełnianie oczekiwań konsumentów poprzez właściwe określenie, przejrzyste oraz kompletne Cosmetics Bio Ecology
– brak surowców “wysokiego ryzyka”, czyli alergenów, substancji drażniących lub uznanych za szkodliwe dla zdrowia człowieka
– ograniczenie oddziaływania na środowisko z powodu nadmiernej ilości opakowań (opakowań jednostkowych) lub nienadających się do recyklingu
– ekologiczne kosmetyki z certyfikatem AIAB gwarantują: brak materiałów wątpliwych w produktach ekologicznych, tak samo w opakowaniach produktu
– zachęcamy do opakowań z odnawialnych surowców, materiałów do recyklingu.
– Certyfikat AIAB Ekologiczne kosmetyki uzyskuje się poprzez poszanowanie negatywnej listy substancji zakazanych, bez użycia GMO, bez korzystania z testów na zwierzętach, bez użycia promieniowania jonizującego,a z wykorzystaniem podstawowych produktów rolnych i zwierząt gospodarskich z rolnictwa ekologicznego.
– etykieta ekologicznego kosmetyku koniecznie musi zawierać wystarczającą ilość informacji, aby pomóc konsumentom zrozumieć, co to jest za składnik. Jeżeli wyjaśnienie nie może być na etykiecie, powinna ona się znajdować w materiałach informacyjnych (ulotkach, broszurach).
Więcej na stronie: www.aiabcampania.it